Fazla mesai ücreti ödenmiyorsa..


Bu haber 2014-04-12 11:01:32 eklenmiş ve 80 kez görüntülenmiştir.

* 11 aydır bir yemek dağıtım noktasında çalışıyorum. Maaşım 828 lira, yol ve yemek ücreti içinde. Elime 550 lira kalıyor. Hafta tatili, mesai, yıllık izin yok. 5...10878 Nolu SMS İş Kanunu'na göre hafta tatili ve yıllık izin hakkınız bulunmamakta. Resmi tatillerde ve yasada belirtilen iş sürelerinin dışında çalışmanız halinde, zamlı ücret ödenmesi gerekir. İşveren ödemiyorsa kanuna aykırı davranmaktadır. İşyerinin adresini, unvanını ve şikayetlerinizi, yaşadığınız ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne bildirirseniz Bakanlık inceleme yapar.

* Bir benzinlikte 10 yıldır çalışıyorum. 24 saat çalışıp 24 saat izindeyim, bunun dışında iznim yok. Senelik izinlerimizi kullanmadığımız halde kullanılmış gibi imza attırıyorlar. İşten ayrılsam haklarımı nasıl ararım? İşten çıkarılma korkusuyla şikayet edemiyorum. İsmi Saklı İşten kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde haklarınızı almak için İş Mahkemesi'ne dava açabilir veya Çalışma Bakanlığı'na şikayette bulunabilirsiniz. Çalışırken şikayet etmek istiyorsanız şikayet dilekçenizde isminizin gizli tutulmasını talep edebilir veya somut deliller ortaya koyarak isimsiz şikayette de bulunabilirsiniz.

* Şirketin arabasının lastiklerini, kendi arabamın lastikleri ile değiştirdim. Müdür fark edip, beni işten attı. Tazminat alabilir miyim? İ.K. / Ankara İş hukukuna göre, işçinin işverene karşı borçlarından birisi de işverenin iş için vermiş olduğu araç ve gereçleri itina gösterme borcudur. Araç lastiklerini işverenin izni ve onayı olmadan kendi aracınızın lastikleriyle değiştirmek, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadığı için işveren iş sözleşmenizi tazminatsız olarak fesh edebilir.

* * * NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? * 20.01.1966 doğumluyum, 01.08.1985 işe giriş tarihim, 8022 prim günüm var. Ne zaman emekli olurum? 5...665320 Nolu SMS SSK girişinize göre, 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün ve 25 yıl şartlarınız tamamlanmış ancak 49 yaşınız 2015 yılında tamamlanacağından emekli olacağınız tarih 20.01.2015 tarihi olacaktır.

takvim.com.tr

ALİ ŞERBETÇİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası