Kamu Gözetim Kurumu Ve Sermaye Piyasası Kurulu Yetki Paylaşım

Sermaye Piyasası Kurulu 11 Nisan 2014 tarihinde “Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Yükümlülüğüne İlişkin Esaslar Tebliği”ni yayınlamıştır. Tebliğ özetle;
Bu haber 2014-05-28 09:34:44 eklenmiş ve 762 kez görüntülenmiştir.

Sermaye Piyasası Kurulu 11 Nisan 2014 tarihinde “Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Yükümlülüğüne İlişkin Esaslar Tebliği”ni yayınlamıştır. Tebliğ özetle;

 

İşletmelerin finansal raporlarının ve diğer finansal bilgilerinin bağımsız denetim yükümlülüklerine ilişkin esasları belirlemektedir. Bağımsız denetim yükümlülüğünün genel esaslarını kapsamaktadır. Tebliğ, SPK Tebliğ olmakla beraber, KGK tarafından onaylanan ve 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğe giren Muhasebe Standartları ve Denetim Standartlarını temel almaktadır.

 

Sermaye Piyasası Kurulu,  KGK’nın kuruluşuyla birlikte bağımsız denetimde karar veren ve denetleyen yetkili mercii olarak yetki paylaşımına gitmek durumunda kalmıştır. Halen KGK’ya bağlı olarak lisans yetkisi alan denetim firmalarının, sermaye piyasasından yetki almadıkları sürece SPK’ya göre denetim yapma yetkileri bulunmamaktadır. Ancak SPK, bağımsız denetimde KGK mevzuatını kabul etmekte ve bu mevzuata göre denetim yapılmasını işaret eden tebliğler yayımlamaktadır.

 

Bu durumda bağımsız denetimde yetki dağılımında bir ikilem söz konusu olmaktadır. Halka açık şirketler, hem KGK’ya hem de SPK’ya rapor göndermek ve bu iki kurumun da denetiminden geçmek zorundadırlar.

 

Sermaye Piyasası Kurulu Haziran 2013 tarihinden itibaren yayımladığı duyurular ile KGK’nın yayımladığı tüm tebliğleri kabul etmiş, finansal raporların hazırlanması hususunda bu tebliğlerdeki usul ve formatların uygulanacağını belirtmiştir.

 

14 Mart 2014 tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile aktif toplamı 75 milyon ve üstü, yıllık net satış hasılatı 150 milyon ve üstü, çalışan sayısı 250 ve üstü olan ve bu üç ölçütten ikisini üst üste iki hesap dönemi sağlayan şirketler, KGK mevzuatına tabii olarak, finansal tablo hazırlamak ve bağımsız denetimden geçmek ile yükümlüdürler.

 

SPK mevzuatına göre ise, 13 Ocak 2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 397 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen işletmeler ve yatırım fonları ile konut ve varlık finansmanı fonları yıllık finansal raporlarını bağımsız denetime tabi tutmak zorundadırlar.

 

Bu iki kurumun mevzuatları, bağımsız denetim şirketleri, bağımsız denetime tabii şirketler ve denetçiler için netlik sağlamayan durumlar yaratmaktadır.

 

·         SPK mevzuatına göre finansal rapor hazırlayan şirketler, KGK mevzuatına göre de raporlamaya tabidir.

 

·         Denetçi yetkisi ve sınavları,  KGK ve SPK mevzuatına göre farklılık göstermektedir. SPK Tebliğ Seri X No 28’e göre; Denetçilerin, Kanun’a tabi ortaklık ve sermaye piyasası kurumlarının bağımsız denetim çalışmalarında görev alabilmeleri için, KGK tarafından yetkilendirildikleri tarihi takiben, her yıl en az bir olmak üzere, iki yılda iki adet Kanun kapsamında olmayan ortaklıkların bağımsız denetim çalışmasında fiilen yer almış veya sermaye piyasasında bağımsız denetim yapmaya yetkili kuruluşlarda denetçi yardımcısı olarak fiilen iki yıl çalışmış olması gerekmektedir. 

 

·         Denetim firmaları, hem SPK’dan, hem de KGK’dan denetim yetkisi almakla mükelleftirler. Çünkü sadece yetki aldıkları kurumun mevzuatına göre denetim yapabilmektedirler. Hâlbuki mevzuatları paraleldir.

 

 

Yetkili mercii ve mevzuat konusundaki bu ikili yapının, bağımsız denetim firmaları, bağımsız denetçiler ve bağımsız denetime tabii şirketler için netlik kazanması gerekmektedir.

 

Yararlı olması dileği ile.

 

Elçin KILIÇ

SMMM

 

28.05.2014

ETİKETLER : kamu gözetimi spk sermaye piyasası denetim makale
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İş Hayatı haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası