Ortak Sağlık Ve Güvenlik Birimleri (OSGB) Kazanmaya Devam Edecekler

20 Haziran 2012 günü nur topu gibi bir Kanunumuz çıktı. Neydi o? 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu.
Bu haber 2014-07-08 05:55:05 eklenmiş ve 771 kez görüntülenmiştir.

Kanun, metin olarak AB direktifinden tercüme edilip ülkemiz koşullarını da şöyle bir ele alarak çıkarıldı. Memur, işçi ayrımı yapmaksızın herkesi şemsiye altına aldı.

Görünen yüzü ile fena değil. Çünkü iş kazaları en aza indirilecek, meslek hastalıkları ortaya çıkarılacak ve mutlu bir toplum olacağız. Çalışma hayatı düzene girecek, hayal güzel.

Gelin görün ki, çıkarılan Kanun, yayınlanan yönetmelikler ve uygulama asla amaca hizmet etmiyor ve hedefe ulaşılacağa da benzemiyor.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde de harici iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri modeli getirildi. Bu pozisyon elbette ILO normlarında var, elbette AB ülkelerinde var. Bizdeki adı ortak sağlık güvenlik birimi (OSGB) oldu.

Arıza nerede?
Düzenlenen mevzuat ile uygulama birbirinden çok farklı. İyi niyetle çıkılan yolda sadece birileri para kazanıyor, kazanmaya da devam ediyor. Çünkü, AB ülkelerinde sistem kurulurken her yönü masaya yatırılır, denetim mekanizması çalışır ve haksız rekabetin önüne baştan geçilir.

OSGB olaya nasıl bakıyor?
Madem ki ulu devletimiz böyle bir Kanun çıkardı o halde ben de pozisyonumu alayım ve kazancımı maksimum seviyeye çıkarayım dedi. Nasıl olsa bende sorumluluk yok, bütün sorumluluk iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekiminde o halde ben neden çekineceğim ki dedi. Üstelik de yanında bir kişi bile çalışanı olsa bu hizmeti alacak ben yoluma devam edeyim ta ki devlet uyanıncaya kadar.

İşverenler hangi pencereden bakıyor?
İş Kanununun getirdiği bir dizi beladan kurtulmak için çok iyi bir formül. Her işte olduğu gibi bunu da taşerona ver ve kurtul. Fiyatlar da zaten yerlerde sürünüyor. Kağıt üstünde işimi gör ve gelme, al şu azıcık ücreti ve beni İSG-KATİP’e tanımla ve iş bitsin diyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ne hedeflemişti?
Bütün işyerleri bu hizmeti alsın, bütün çalışanlarım mahrum kalmasın, ben de sistemi denetleyeyim demişti. Bu ülkede diğer işyerlerinin bile denetim sırası 29 yılda bir geldiğine göre OSGB’leri kim denetleyecek? Zaten sistem 15.8.2009 günü yürürlüğe girmiş, aradan tam beş sene geçmiş, OSGB bir kez SGK elemanlarınca denetlenmiş ve dosyalara bakılmıştır. Gerçi Bakanlık bütün vatandaşlarının dürüst olduğuna inanmıştı. Geçiniz, benim mi vatandaşım dürüst olacak? İşin içinde para olacak ve dürüstlük bekleyeceksiniz.

Mevzuat değişikliği olayı nerelere götürdü?
Ha bire çalışma süresi ile oynadığınızda olacağı buydu. Görünen köy kılavuz istemez. Nicelik yerine niteliği öne alamadılar.

Hizmetler sadece kağıt üstünde yapılıyor
Bakanlığın bakışı, denetim anlayışı ve İSG-KATİP yazılımı bu olduğu süre ce bütün hizmetler MIŞ gibi oluyor ve dosya üzerindeki evraktan öteye gitmiyor.

İyi de ey Adnan AĞIR bu kadar eleştiri yapıyorsun da çözüm önerin nedir? Diye sorar gibisiniz.

Çözüm:
1- Çalışma süreleri işin doğasına uygun olmalıdır. Öyle iki dakika, üç dakika hesabı yaparsan bu işin altında ezilir kalırsın.
2- İSG-KATİP yazılımı hemen güncellenmelidir. Hangi OSGB hangi işyerine ve ne gün ne saatte gidecek? Sistemden Bakanlık bunu görmeli. Belirtilen gün ve saatte Bakanlık yetkilileri oraya gidecek ve durumu yerinde görecek. Zaten birçok OSGB gitmediği için canı yanacak. Hem OSGB hem de İSG profesyoneli birkaç yıl bu işi yapamaz hale gelecek ki aklı başına gelsin.
3- Bakanlık asgari fiyat belirlesin haykırışlarına toptan karşıyım. Serbest piyasa ekonomisi içinde bunun mümkün olmadığını herkes biliyor. İlk yardım eğitimlerinde bile fatura başka alınan ücret başka. Kimse kimseyi kandırmasın. Benim insanımda önce ahlak ve etik kuralların oturması lazım.
Başka arızalar da var ama sırası geldikçe yazacağız.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İş Hayatı haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası