Yurtdışına işçi götüren işverenin işgücü maliyeti düşürülecek

Sigorta primlerinin üst sınır asgari ücretin 3 katı olacak
Bu haber 2014-07-24 07:16:18 eklenmiş ve 731 kez görüntülenmiştir.

ANKARA - Yurtdışına işçi götüren işverenin işgücü maliyetlerini düşürecek düzenleme torba tasarıda kabul edildi. Yurtdışındaki işyerlerinde çalıştırılmak için götürülen işçilerin SGK'ya ödemesi gereken sigorta primlerinin üst sınırı asgari ücretin 3 katı olarak uygulanacak. 

Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren torba tasarıda yurtdışına işçi götürecek işvereni desteklemeye dönük madde önergeyle yapılan değişiklikle kabul edildi. Kabul edilen maddeye göre, yurtdışında iş üstlenen işverenlerce bu işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri adına Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödenmesi gereken sigorta primlerinin üst sınırı asgari ücretin üç katına indirildi. 

 

Düzenlemeyle yurtdışına işçi götüren işverenin işgücü maliyetinin düşürülerek, Türk firmalarının rekabet güçlerinin artırılması amaçlanıyor. Bu düzenlemeden ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde iş yapan işverenler faydalanabilecek. Düzenleme sözleşme imzalanmış ülkeleri kapsamayacak. 

 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda prim ve verilecek ödeneklerin hesabına esas tutulan günlük kazancın alt sınırı, asgari ücretin otuzda biri, üst sınırı ise günlük kazanç alt sınırının 6.5 katı olarak düzenlemekte. 

 

SGK'yı dolandıran hekim ve işyerlerine ceza geliyor 

Tasarıda yer alan ve önergeyle yeniden düzenlenen diğer bir maddeye göre, Türk Ceza Kanunu'ndaki nitelikli dolandırıcılık suçlarını işleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun zararına neden olan hekimler tarafından sunulan sağlık hizmetlerinin bedelleri, sağlık hizmeti sunucularına faturalanmış olsa dahi ödenmeyecek. 

 

3 yıl sözleşme imzalanmayacak 

Kurum zararına neden olan nitelikli dolandırıcılık suçunun işlendiği mahkeme kararıyla tespit edilmesi şartıyla, bu fiiller sağlık hizmeti sunucusunun yöneticileri veya ortaklarınca işlenirse bunlarla veya daha sonraki yöneticileri ya da ortak olduğu sağlık hizmeti sunucusuyla sözleşme yapılmayacak. Bu suçları işleyen hekimlerle en az 3 yıl sözleşme imzalanmayacak. Nitelikli dolandırıcılık fiillerini işleyerek kurum zararına neden olan hekimlerden gelen muayene ve işlemlere ilişkin fatura bedelleri en az 3 yıl ödenmeyecek.

 

Gündelikçilerin kaza ve hastalık primini ev sahibi ödeyecek 

Genel Kurul'da ev hizmetlerinde çalışanlarını sigortalı olmasına ilişkin madde de aynen kabul edildi. Buna göre, ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar adına yüzde 2 oranındaki iş kazası ve meslek hastalığı primi çalıştıranlar tarafından ödenecek. Ev hizmetinde 10 günden fazla çalışanlar, 'hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar' kapsamında sigortalı yapılacak.

 

CANAN SAKARYA

dünya

ETİKETLER : yurt dışı çalışma maliyet ekonomi torba yasa
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası