Bayramda Çalışanların Hakları Nelerdir?

Ulusal Bayram ve genel tatil günleri çalışması hakkında bilgi kirliliği konunun anlaşılması ve çalışanların haklarını öğrenmesi konusunda çeşitli sıkıntılar çıkarmaktadır.
Bu haber 2014-10-10 05:29:59 eklenmiş ve 746 kez görüntülenmiştir.

Geride bıraktığımız Kurban Bayramı tatilinin ardından, Bayram süresince çalışanların hakları nelerdir? Bu süreçte çalışma yapılmasının İş Hukuku açısından değerlendirilmesi konusundan okuyucularımıza ışık tutmaya çalışacağız.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçiler çalıştırılmaz. Bu sürelerde İşçilerin çalıştırılması için iş sözleşmelerinde veya tatil öncesinde iki tarafın düzenleyeceği sözleşme ile işçinin onayının alınması gerekmektedir.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 44. maddesinde “Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.’ hükmü yer almaktadır.

Bayramda çalışma ücreti nasıl hesaplanır?
Aylık maktu ücretli çalışanlar için mevzuatı incelediğimizde, Bayramlarda işçilerin çalışmaması durumunda normal günlük kazançları alacakları ücretlerinden kesilmeksizin onlara ödenir. Ancak bayram tatillerinde çalışanlara çalıştıkları her gün için ayrıca bir günlük ücretleri de ödenmek zorundadır.
Çalışanın ulusal bayram ve tatilde yaptığı çalışmanın ücreti, çalışmanın yapıldığı tarihteki brüt ücret üzerinden ödenmektedir. Örneğin geçtiğimiz günlerde kurban bayramında asgari ücretle çalışan bir kişi günlük (1134/30) 37,80 TL brüt ücrete hak kazanacaktır.

Bayramda fazla mesai/ çalışma yapanlar
İşçi ve işveren arasındaki iş sözleşmelerinde aksi kararlaştırılmadığı müddette; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılan çalışmada fazla mesai yaptırılmamışsa, işçinin çalışmadan alması gereken bir günlük ulusal bayram ve genel tatil ücreti, diğeri çalışarak alacağı bir günlük ücreti olmak üzere her günü için toplam iki ücret söz konusudur. Ancak işçinin haftalık 45 saati aşan fazla çalışmaları için, fazla çalışmanın yapıldığı tarihteki normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının % 50 artırılması suretiyle ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu arada hatırlatmak isteriz ki haftalık çalışma süresi işin niteliğine, çalışma sözleşmesi şartlarına bağlı olarak değişmekle birlikte, fazla mesailerin hesaplanmasında sitemizden daha önce duyurduğumuz fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma katsayılarına göre hesaplanacak mesai tutarı değişmektedir.

Yardımların Sigorta Primine Dahil Edilip Edilmeyeceği
Özellikle ülkemizde toplumsal açıdan önem arz eden bayram veya özel gün yardımları çalışma hayatın da karşımıza, işveren tarafından işçilere yapılan yardımlar olarak çıkmaktadır.

Yapılan yardımların sigorta primine esas kazanç tutarı sayılıp sayılamayacağı ise alınan yardımın türü ve yardım şekline göre değişmektedir.

Çalışanlara yapılan yardımlar madde nitelik taşımıyorsa (erzak, gıda, elbise vb.) bu yardım ödemelerinin sigortalıların primlerine dahil edilmemesi gerekmektedir.

Fakat yapılan yardımlar işçilere nakit olarak yapılmışsa, yapılan ödemelerin çalışanların aylık sigorta primini esas kazançlarına dahil edilmesi gerekmektedir.

ETİKETLER : bayramda fazla mesai 4857 iş kanunu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İş Kanunu haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası