Savunma sanayisi ihracata özel 'kredi sistemi' istiyor

TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi Başkanı Küçükseyhan, savunma sanayisinde ihracatın ve uluslararası firmalarla rekabet gücünün artırılması için sektöre özel "ihracat kredi sistemi" kurulmasını istedi.
Bu haber 2014-10-13 08:23:10 eklenmiş ve 809 kez görüntülenmiştir.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Savunma Sanayi Meclisi Başkanı Yılmaz Küçükseyhan, savunma sanayisinde ihracatın ve uluslararası firmalarla rekabet gücünün artırılması için sektöre özel "ihracat kredi sistemi" kurulmasını istedi.

 

 Küçükseyhan, TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi'nin Ankara'da düzenlediği toplantıda, Güney Asya hedef pazarlarından Hindistan'a ihracat izni verilmesi ve serbest ticaret anlaşması imzalanması yönünde girişimde bulunduklarını bildirdi.

 

Savunma sanayisinin yeni pazarlara açılabilmesi için gerekli kredi sisteminden mahrum olduğunu belirten Küçükseyhan, ihracatın ve uluslararası firmalarla rekabet gücünün artırılması için sektöre özel "ihracat kredi sistemi" kurulması gerektiğini vurguladı.

 

Küçükseyhan, ayrıca, yerli malı tanımı ile sanayi işbirliği programı alanlarında çalışmalar yürüttüklerini

 

"Savunma sanayi planlaması ortak akıl tarafından yapılmalı"

 

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, sektör temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıdaki konuşmasında, savunma sanayisinin diğer sektörlerle beraber yürüyebilmesi ve rekabetçi yapıya kavuşabilmesi gerektiğine işaret etti.

 

Teknolojik ihtiyaçların milli sanayi eliyle karşılanması yönündeki beklentilere değinen Demir, şunları kaydetti:

 

"Kendi kendimize yetkinliğimiz ve yeterliliğimiz en önemli parametrelerden. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının yer aldığı On Yıllık Temin ve Tedarik Programı'nda yer alan modernizasyon projeleri hakkında ilgili paydaşların sürekli bilgilendirilmesi gerekiyor. İhtiyaç makamlarının 10 yıllık tedarik planlarını bilmemiz önemli."

 

Demir, ihtiyaçların akıllı tedarik konseptine uygun olarak önceliklendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Savunma Sanayii Müsteşarlığını sadece istekleri cevaplayan konumdan, daha etkin ve hazırladığı stratejik planı uygulama yetkisiyle donatılmış bir kuruma dönüştürmenin önem arz ettiğini ifade etti.

 

Proje yönetim etkinliğinin geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Demir, şöyle devam etti:

 

"Bu ülke hepimizin, silahlı kuvvetler hepimizin. Bir ferdimiz diğerinden daha az vatansever değil. Ülkenin savunma sanayisi planlaması ortak akıl tarafından yapılmalı. Ortak aklın, bilimsel analizlerin bu konuda ülkeye, savunma sanayisine ve tüm sanayimize yön vermesi gerekiyor. Ülkenin kaynakları, belli bir sinerji oluşturacak şekilde bir araya getirilmeli."

 

"Kamu Alımları Üst Kurulu oluşturulmalı"

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan da Türkiye'nin kamu alımlarını planlayabilecek "Savunma Sanayi İcra Komitesi" gibi bir kurula ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

 

Bu kapsamda, Yerli Malı Tebliği'nin bir başlangıç olduğunu belirten Güldoğan, kamu alımları üst kurulu şeklinde stratejik bir yapı oluşturulmasının daha etkin olacağını vurguladı.

 

Ankara Havacılık ve Uzay Kümelenmesi çalışmaları hakkında da bilgi veren Güldoğan,  "Havacılık ve Uzay Organize Sanayi Bölgesi için 7,3 milyon metrekareye ulaşan alan belirlendi. 1-2 ay içinde de gerekli duyurular yapılarak ön tahsisler için talepler toplanmaya başlanacak" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı

ETİKETLER : savunma ekonomi ihracat kredi tobb
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası