Enflasyon düştü emekli üzüldü!

Aralık'ta enflasyonun gerilemesi, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zammı düşürdü. 8.5 milyon emeklinin Ocak-Temmuz dönemi zammı yüzde 2.33 çıktı. Artış oranı emeklilerin zam beklentilerini karşılamadı
Bu haber 2015-01-06 07:52:00 eklenmiş ve 703 kez görüntülenmiştir.

Yaklaşık 8.5 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak zammı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli oldu. Ancak emekliler beklediğini bulamadı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu ay yüzde 2.33 zam alacak. Ekonomistler, Aralık ayında enflasyonun artacağını veya aynı kalacağını tahmin etmişti. Bu durum maaşlarda yüzde 3.5 artış sağlayacaktı ama beklentilerin aksine enflasyon düştü. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak'ta maaşlarına yansıtılacak zam oranı ortaya çıktı. Enflasyon Temmuz'da yüzde 0.45, Ağustos'ta 0.09, Eylül'de yüzde 0.14, Ekim'de yüzde 1.90, Kasım'da ise yüzde 0.18 artmıştı. Aralık'ta ise enflasyon yüzde 0.44 geriledi. Enflasyonun Aralık ayında gerilemesiyle, emeklilerin alacağı zam düştü. 2014'ün ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 2.33 çıktı. Buna bağlı olarak SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu ay maaşlarını yüzde 2.33 zamlı alacak. Bin lira alan emeklinin maaşı, zamla birlikte 23 lira 30 kuruş artacak. Maaşı 2 bin lira olan emekli de 46 lira 60 kuruşluk artışla karşılaşacak.

 

İKİNCİ ZAM TEMMUZ'DA 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bu yılın ikinci zammı da Temmuz ayında verilecek. Temmuz'da da maaşlar, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artırılacak. 2015 programında, Temmuz'da SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre yüzde 3.63 artırılacağı öngörülüyor.

 

EŞİT ARTIŞ ÇAĞRISI

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, enflasyona dayalı zam sisteminin değişmesini istiyor. "Memur emeklilerine başka, SSK emeklilerine başka zam olmamalı" diyen emekliler, enflasyona endeksli zammın maaşlarda iyileştirmeye imkan vermediğinin altını çiziyor. Emekliler, "Madem aynı çatı altındayız. Bizim zamlarımız da memur emeklileriyle birlikte toplu sözleşmede belirlensin" çağrısı yapıyor.

 

ÇALIŞANLARINDA 2015 ZAMMI BELLİ OLDU

Enflasyonun açıklanmasıyla sadece emeklilerin değil, çok sayıda çalışanın da zammı belli oldu. Bazı işverenler, çalışanlarının maaş zamlarını gerçekleşen yıllık enflasyona göre yapıyor. 2014 yılı enflasyonu yüzde 8.17 olarak açıklandı. Buna bağlı olarak, pek çok işyerinde çalışanların 2015 yılı zammının da bu oranda olması bekleniyor. 

 

TAKVİM

 

06.01.2015

ETİKETLER : emekli maaş zam enflasyon farkı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası