İŞKUR Dünya Lideri Oldu

İŞKUR, işgücü piyasasının en önemli kurumlarından. İşsizlere iş bulmak, işverenlerle işsizleri eşleştirmek, ihtiyaçları saptayarak, işsizleri mesleki eğitime tabi tutmak gibi önemli fonksiyonları olan kurum, çalışmalarına hız verdi.
Bu haber 2015-05-14 06:20:39 eklenmiş ve 605 kez görüntülenmiştir.

İŞKUR, işgücü piyasasının en önemli kurumlarından. İşsizlere iş bulmak, işverenlerle işsizleri eşleştirmek, ihtiyaçları saptayarak, işsizleri mesleki eğitime tabi tutmak gibi önemli fonksiyonları olan kurum, çalışmalarına hız verdi. İŞKUR, başarılı çalışmaları sonucu, “Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği”nin (WAPES) başkanlığına seçildi. Güney Kore ile yarışan İŞKUR, 41 oyla, 15 oy alan rakibini geçti ve 3 yıl boyunca dünyadaki kamu istihdam kurumlarının temsilcisi olma hakkını elde etti. Kurum, bu sayede deneyimlerini artıracak ve yeni bazı uygulamaları da ülkemize getirecektir.

 

Sayılar artıyor

 

İŞKUR, zamanında “5 yıl sonra işsizlere iş bulduğunu mektupla bildiren” bir kurum olarak hizmet veriyordu. Fakat bu yapı son dönemde hızla değişti. Özellikle son 20 yıldır İŞKUR çok önemli işlere imza attı.

Önce, kuruma kayıtlı işsiz sayısı artırıldı. Ayrıca, sadece vasıf düzeyi düşük kişilerin iş bulmak için başvurduğu bir kurum olmaktan çıktı. 2014’te İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 375 bine ulaştı. Kurum, geçen yıl 701 bin kişiyi işe yerleştirirken, bu rakam, İŞKUR’un son yıllarda yakaladığı en yüksek işe istihdam sayısı oldu.

 

Mesleki eğitim farkı

 

İşe yerleştirme dışında mesleki eğitimde de önemli rol üstlenen İŞKUR, işveren taleplerine uygun olarak ihtiyaç duyulan alanlarda işsizlerin mesleki eğitimlerini de sağlıyor. İşgücü piyasasının fotoğrafını çeken kurum, eksik noktalarda işsizlere yönelik programlarla bu açığı kapatmaya çalışıyor. Kurum, Türkiye çapındaki araştırmalarla, hangi ilinde, hangi meslekte ve nitelikte elemana ihtiyaç duyulduğunu saptayabiliyor.

İŞKUR bunların yanında, sosyal yardımlar ve işsizlik sigortasının suistimali iddialarına yönelik önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Bu kapsamda sosyal yardım alanlar arasından belirlenen “çalışabilirlik” kriterlerine sahip kişilerin İŞKUR’a kaydı sağlanıyor. Bu kayıt, İŞKUR’un söz konusu kişilere uygun iş bulmasını sağlıyor. Bu kişiler, kendilerine uygun iş bulunduğunda sosyal yardım almak yerine istihdam ediliyor. Böylece hem sosyal yardımlara ayrılan kaynak etkin kullanılıyor...

 

Kademeli kesinti

 

Bireylerin, sosyal yardımın kesileceği korkusuyla iş aramamaları ve iş bulduktan sonra “Maaş alıncaya kadar ne yaparım?” şeklindeki endişelerine karşı da düzenleme yapıldı. Sosyal yardım alanlar, İŞKUR kanalıyla işe yerleştirildikten sonra brüt asgari ücretin üçte biri kadar sosyal yardım almaya devam ediyor. Bu kişiler, iş görüşmelerine gitmeleri halinde 40-100 TL arasında para da alıyor. Geçerli neden olmaksızın teklif edilen işleri kabul etmeyenlerin sosyal yardımları, kademeli azaltılacak.

 

TİSK ile işbirliği

 

İşverenlerle çok yakın çalışmalar yürüten İŞKUR, bugün TİSK ile işbaşı eğitimi konusunda da protokol imzalıyor. Bu çerçevede işbaşı eğitim programının işverenlerce daha fazla kullanılması, işsizlerin mesleki eğitimlerinin doğrudan işbaşında verilmesi ve istihdam edilebilmelerinin artırılması sağlanacak. Yine bu sayede, işverenlerin, işbaşı eğitim sonrası bu eğitimi alanları istihdam etmeleri halinde teşviklerden daha fazla yararlanmalarının önü açılacak.

 

CEM KILIÇ / MİLLİYET

 

 

14.05.2015

ETİKETLER : iş kur işsizlik cem kılıç iş kanunu muhasebe işkur
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sektörel Haberler haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası