Mavi Kart Sahipleri De Emekli Olabiliyor: Gurbetçiye Emeklilik

Türk vatandaşlığından çıkma izni alarak vatandaşlık hakkını kaybedenlerin de yurtdışında geçen süreleri borçlanarak emekli olması mümkün.
Bu haber 2015-06-15 06:49:49 eklenmiş ve 761 kez görüntülenmiştir.

Okurlarımızdan Sadri Bey yaklaşık sekiz yıl önce Türk vatandaşlığından çıktığını ve mavi kart sahibi olduğunu, Hollanda'da işçi olarak çalıştığını belirtiyor ve Türk vatandaşı olarak yurtdışında geçen süreleri borçlanıp emekli olup olamayacağını soruyor. Sadri Bey, 2014 Eylül ayında Resmi Gazete'de yayımlanan 6552 sayılı kanun ile siz ve sizin gibi mavi kart sahibi gurbetçilerimizin, yani Türk vatandaşlığından çıkma izni alarak vatandaşlık hakkını kaybedenlerin borçlanma sorunu çözüme kavuşturuldu.


Yapılan bu düzenlemeden önce mavi kart sahipleri yurtdışı borçlanması imkânından faydalanamıyordu. Ancak mahkemeye gidip hak arayanlar ise yargı kararlarına göre borçlanma hakkı elde edebiliyordu. Yani bu durumda olan kişiler için tek yol ne yazık ki sadece mahkemeye başvurmaktı.


6552 sayılı kanun ile birlikte SGK artık bu işi yargı yoluna götürmeden kendi yaptığı düzenleme ile çözme yoluna gitti ve yerinde bir düzenlemeye imza atıldı. Böylece boşu boşuna gurbetçilerimiz mahkemelerde vakit kaybetmeyecekler.

MAVİ KARTLILARIN DURUMU


Dediğimiz gibi yapılan yasal düzenleme ile artık mavi kart sahiplerinin yurtdışında Türk vatandaşı olarak çalıştıkları süreleri borçlanmalarına imkân tanındı. Böylece doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin 18 yaşını doldurduktan sonra Türk vatandaşı olarak yurtdışında geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurtdışında ev kadını olarak geçen sürelerin primlerini ödemeleri halinde diğer koşulları da sağlıyorlarsa emekli olabilecekler.

Doğum yardımında evlatlıklar dikkate alınır mı?

Soru: Mehmet Bey, ben ve eşim uzun yıllar tedavi gördük ve çocuk sahibi olamadık. Bunun üzerine 3 yıl önce bir evlatlık edindik. Ancak Allah nasip etti ve 26 Mayıs 2015'te bir çocuk sahibi olduk. Önceki yazılarınızda doğum yardımının birinci ve ikinci çocukta farklı olduğunu yazmıştınız. Çocuk sayısı belirlenirken evlatlığımız da hesaba katılıyor mu? (Faruk Ö.) 

EVLATLIK YARDIMI YOK


Cevap: Faruk Bey, öncelikle Allah analı babalı büyütsün, hayırlı olsun. Önceki yazılarımızda da takip ettiğiniz gibi 15 Mayıs ve sonrasında doğum yapanların doğum yardımından faydalanması mümkün. Dolayısıyla doğacak birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için ise 600 TL doğum yardımı alınabiliyor. Evlat edinilen çocuklar için doğum yardımı alınamıyor; ancak bu çocuklar ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde dikkate alınıyor. Yani 26 Mayıs'ta doğan çocuğunuz sizin ikinci çocuğunuz sayılacak ve 400 TL doğum yardımı alacaksınız. Doğum yardımı alabilmek için bulunduğunuz şehirdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Hizmet Merkezi’ne başvurmanız gerekiyor.

TÜİK'in evlilik istatistikleri “çeyiz yardımı almak zor” diyor

Bildiğiniz üzere geçen aylarda çeyiz yardımı adı altında bir düzenleme yürürlüğe girdi. Ben de köşemde sizlere çeyiz yardımının ayrıntılarından bahsettim. Bu yardımdan faydalanmak için bazı şartlar var. Öncelikle çeyiz yardımından yararlanabilmeniz için evliliğinizi 27 yaşını doldurmadan yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde tabiri yerindeyse devlet sizi evde kalmış sayıyor ve çeyiz yardımında bulunmuyor.


Çeyiz yardımından yararlanmak isteyenlerin Türkiye'deki mevduat veya katılımbankalarının şubelerinde Türk Lirası cinsinden bir çeyiz hesabı açmaları gerekiyor. Çeyiz hesabı açtıktan sonra da asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları ve evliliklerini müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde devlet tarafından çeyiz yardımı katkısı ödenecek.


Peki, bunlar ne anlama geliyor? 3 yıllık bekleme süresi nedeniyle çeyiz hesabının en geç 24 yaşından gün almadan önce açılması gerekli. Yani çeyiz desteğinden faydalanmak için 27 yaşından önce evlenme koşulu olmasına karşın 3 yıllık bekleme süresi nedeniyle 24 yaşından önce çeyiz hesabı açtırmayan kişilerin destekten faydalanması mümkün değil. 


Bu açıdan desteğin kapsamı da dolaylı olarak daralmakta.


Durum böyleyken geçen günlerde TÜİK bir basın açıklaması ile evlilik istatistiklerini yayımladı. Buna göre Türkiye genelinde 2014 yılında ortalama ilk evlenme yaşı, erkekler için 26.9, kadınlar için 23.7 seviyesinde. İlk evlenme yaşı İstanbul'da erkekler için 27.8, kadınlar için 24.9; Ankara'da erkekler için 27.3, kadınlar için ise 24.7 seviyesinde.


Yani mevcut durumda erkeklerin çeyiz yardımından faydalanması imkânsız gibi görünüyor. Dolayısıyla istatistiklere göre kadınların çeyiz yardımı alması daha mümkün gibi.
Bakalım önümüzdeki günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çeyiz yardımı için hesap açtıranların istatistiki bilgilerini yayımlayacak mı? Yayımladığı zaman konuyu daha sağlıklı değerlendirebiliriz.

Hafta sonu sözü

Hırsızlığın iyisi kötüsü olmaz. Lakin emek hırsızlığı; hırsızlıklar içinde en vahim olanıdır. 
 
MEHMET BULUT / MEYDAN GAZETESİ


15.06.2015

ETİKETLER : mavi kart emeklilik yurtdışı çalışma ne zaman emekli olabilirim emeklilik hesaplama tüik doğum yardımı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Emeklilik haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası