'Reddi Miras' Yapan Aylık Almaya Devam Edebilir

Reddi mirasla ölen kişinin mirasçıları geriye kalan borçları ödemek zorunda kalmazlar, ancak malvarlığından da yararlanamazlar. Fakat bu durum geride kalan eşin ya da çocukların aylık almaları için bir engel oluşturmaz.
Bu haber 2015-12-31 11:10:46 eklenmiş ve 780 kez görüntülenmiştir.

Sosyal güvenlik sisteminde güvence altına alınan ölüm riski, ölüm gibi ani bir olayın gerçekleşmesi halinde geride kalanların hayatlarını yoksulluğa düşmeden sürdürmesini sağlamak amacındadır. Ölüm sigortasından ölen sigortalının geride kalan hak sahiplerine aylık bağlanır, aylık alan kız çocuklarının evlenmesi halinde çeyiz yardımı ödenir, ölüm aylığı bağlanamıyorsa primler iade edilir ve cenaze ödeneği verilir.

PRİM ÖDEME ŞARTI VAR

Ancak bazı şartlar gerekmektedir. Sigortalının ölümü halinde geride kalanlara aylık bağlanabilmesi için ölen sigortalının 1.800 gün ödenmiş priminin bulunması, yani toplamda 10 yıl çalışmasının bulunması gerekir. Ölen sigortalı eğer 4/a’lı ise en az 5 yıldır sigortalı olması ve 900 gün priminin bulunması da ölüm aylığının bağlanması için yeterlidir. 4/a’lılar 2008'de yenikKanun çıkartılırken eski kanunlarından gelen haklarını kaybetmemişler ve en az 5 yıldır sigortalı olmak ve 900 gün primi bulunmak şartıyla ölüm aylığı alabilme haklarını korumuşlardır. Diğer sigortalıların ölümü halinde ise, aylık bağlanabilmesi için 1.800 gün primin bulunması şarttır.

Bağ-Kur borcu varsa ödenmez

Mirasın reddi halinde ölen kişinin borçlarının reddedilmesi söz konusudur. Ancak ölen kişi Bağ – Kur’lu ise ölüm aylığı bağlanırken SGK’ya prim borcu bulunmaması şartı aranmaktadır. Prim borcu varsa geride kalanlara aylık bağlanamamaktadır.

Yargıtay kararları var

Yargıtay'ın bu konuda verdiği kararlarda, ölüm aylığının ölen kişinin terekesine dahil olmadığı, miras reddedilse bile alınmaya devam edilebileceği yönünde ifadeler vardır. Dolayısıyla bu durumdaki kişilerin endişelenmelerine de gerek yoktur. SGK’ya bildirilmesi de gerekli 
değildir.

Borcu üstlenmemek için 3 ay içinde yapılmalı

bazı durumlarda ölen kişilerin geride kalanlarına borç bırakıldığını görüyoruz. Ölüm tarihinden sonra üç ay içerisinde yapılabilecek reddi mirasla ölen kişinin mirasçıları geriye kalan borçları ödemek zorunda kalmamaktadırlar. Aynı şekilde ölen kişiden geriye kalan malvarlığından da yararlanamamaktadırlar. Bununla beraber dul eşin reddi miras yapması ve ölen kişinin borçlarından sorumlu olmaması, onun dul aylığı almasına engel değildir. Aynı şekilde hak sahibi çocuklar da, ölen kişiden aylık almaya devam edebilirler.

Kız çocuklar avantajlı

Kız çocukları evlenene kadar, erkek çocuklar ise eğitimlerine devam etmeleri halinde en fazla 25 yaşına kadar babalarının ölüm aylığından yararlanabilmektedir. Erkek çocuğu 25 yaşını geçerse eğitimine devam etse bile ölüm aylığı almayı sürdüremez.

Hangi koşullar aranıyor?

Ölen sigortalının çocuklarının ise aylık alabilmeleri için bazı koşullara tabi olması gerekmektedir. İlk olarak geride kalan çocukların aylık alabilmesi için çalışmamaları, emekli olmamaları, sürekli iş göremezlik geliri almamaları gerekmektedir.

OKAN GÜRAY BÜLBÜL / AKŞAM


31.12.2015

ETİKETLER : reddi miras aylık maaş ödenek sgk emekli ölüm
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SGK haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası