Ev de oya nakış dikiş tarhana reçel yaparak ev ekonomisine katkı sağlayan kadınlar 23 gün prim öder 30 gün kazanır

Günümüzde hayat standartları yükselen eğilime girdiğinden,artan giderleri karşılama adına,bir çok ev kadını yaptıkları ürünleri satarak ,aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor.
Bu haber 2016-03-03 06:20:48 eklenmiş ve 1559 kez görüntülenmiştir.

Günümüzde hayat standartları yükselen eğilime girdiğinden,artan giderleri karşılama adına,bir çok ev kadını yaptıkları ürünleri satarak ,aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor.
Bu işlerden elde ettikleri kazançları ile,çocuklarının okul giderlerini karşıladıkları gibi,evlerinin genel giderlerine de katkı sağlamaktadırlar.
Yaşadığımız çevre de bu işleri yapan bir çok ev kadınına rastlamaktayız.
GELİR VERGİSİNDEN MUAF KADIN NASIL TANIMLANMIŞTIR

''Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir. ''
ü Evlerinde atölye dediğimiz seri üretim yapacak makine olmayacak(Trikotaj,çorap örme gibi.)
ü İşçi çalıştırmayacak
ü Havlu hazır alır,kenarına dantel örmek,havlular üzerine nakış makinesi ile birlikte motif yapar ,turistiklik hatıra,el örmesi çorap,patik,sabun,halı,kilim dokuma,örtü,çarşaf,masa örtüsü,tarhana,mantı ,erişte,reçel,hazır dolma,süpürge vs.
ü Sabit işyeri açmadan ,pazarlarda yada sipariş üzerine yaparak satanlar.
ü Herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte yaptıklarını vergi dairelerinden alacakları yazılar(muaflık belgesi)

2016 YILINDA 23 GÜN PRİM ÖDER 30 GÜNE SAYILIR
5510 sayılı Kanun’un geçici 16. maddesine göre 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 9. maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde belirtilen işleri, hizmet akdiyle herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte yaptıkları Maliye Bakanlığının görüşü alınarak SGK’ca belirlenen usul ve esaslara göre tespit edilen kadın isteğe bağlı sigortalılar da kıst prim ödeyerek 30 gün üzerinden hizmet alabilmektedir.

Belirtilen kapsamda olan kadın isteğe bağlı sigortalılar, 01.01.2016 ila 31.12.2016 tarihleri arasında 54,9 TL x 23 x % 32 = 404,06 TL prim ödeyeceklerdir.

5510 Sayılı Kanunun geçici 16. maddesinin üçüncü fıkrasında 1.10.2008 tarihinden geçerli olmak üzere yapılan düzenlemeyle 193 sayılı Kanunun 9. maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi ile herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte yaptıklarını vergi dairelerinden alacakları yazılar ile tespit ettiren kadın isteğe bağlı sigortalılar, primlerini 5510/ 82. maddesine göre belirlenen ve 2008 yılında prime esas günlük kazanç alt sınırının 15 katından başlamak ve her yıl birer puan artırmak suretiyle ödeyebileceklerdir. Bu oran 2023 ve sonraki yıllarda 30 olarak sabit kalacaktır.VERGİ DAİRESİNDEN YAZI ALMAK YETERLİ

ü 506(SSK),
ü 1479(BAĞ-KUR),
ü 2925(TARIM SSK)
ü 2926(TARIM BAĞ-KUR)
ü 5434 (DEVLET MEMURU)sayılı kanunlara göre sigortalı/iştirakçi olarak 1.10.2008 tarihinden önce ya da sonra kayıt ve tescili yapılan kadın sigortalılar istemeleri durumunda vergiden muaf işleri 1.10.2008 tarihinden önce veya sonra yaptıkları araştırılmayacak, 193 sayılı Kanunun 9. maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde belirtilen vergiden muaf işleri yaptıklarını ilgili vergi dairelerinden alacakları yazılarla belgelemeleri halinde, isteğe bağlı sigortalılıkları talep tarihini takip eden günden itibaren başlatılacaktır.
DENETİM DE OLABİLİR
Bu yazılardan sigortalının vergiden muaf işleri yaptıklarının tespit edilememesi halinde talepler doğrudan SGK Müfettiş/Denetmen intikal ettirilerek sigortalının vergiden muaf iş yapıp yapmadığı düzenlenecek rapora göre de belirlenebilecektir.
1.10.2008 tarihi öncesi tescili olmadığı veya 1.10.2008 tarihi öncesi tescili olmakla birlikte vergiden muaf işleri 1.10.2008 tarihinden önce yapmadıkları için geçici 16. madde uygulaması talepleri reddedilerek isteğe bağlı sigorta primleri 30 gün karşılığı tahsil edilen sigortalıların ilk müracaat tarihi itibariyle haklarında geçici 16. madde uygulaması yönünde talepte bulunmaları halinde tescil tarihi itibariyle geçici 16. madde hükümleri uygulanacaktır. Ancak, Kanunun yürürlük tarihinin 1.10.2008 olması nedeniyle isteğe bağlı sigorta tescilleri bu tarih öncesine götürülmeyecektir.
1.10.2008 tarihi öncesi tescili olmadığı veya 1.10.2008 tarihi öncesi tescili olmakla birlikte vergiden muaf işleri 1.10.2008 tarihinden önce yapmadıkları için geçici 16. madde uygulamasından yararlanamayacaklarının tespit edilmesi nedeniyle isteğe bağlı sigortalılık talebinden vazgeçenlerden, 6111 sayılı Kanunla yapılan değişiklik uyarınca sigortalılık şartlarını kazananların sigortalılıkları ise yeniden sigortalılık talebinde bulunmaları halinde talepte bulundukları tarihi takip eden günden başlatılacaktır.
ÖRNEK
13.3.2015 tarihinde isteğe bağlı sigortalılık talebinde bulunan ve aynı tarih itibariyle vergiden muaf işleri yaptığını belgeleyen kadın isteğe bağlı sigortalı tescil tarihi itibariyle geçici 16. madde hükümlerinden yararlandırılacaktır.
ÖRNEK
15.4.2015 tarihinde isteğe bağlı sigortalılığı başlayan ancak 12.5.2015 tarihinde vergiden muaf işleri yaptığını belgeleyerek madde hükmünden yararlanmak için talepte bulunan kadın isteğe bağlı sigortalı 13.5.2015 tarihi itibariyle geçici 16. madde hükümlerinden yararlandırılacaktır.

ETİKETLER : vedat ilki sgk
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SGK haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası