Ay içinde 10 günden az çalışan müzisyenin sigortalılığı

37 yaşında bir oğlum var. Kendisi müzisyen ve hep sigortasız çalıştı.
Bu haber 2016-03-24 10:35:16 eklenmiş ve 996 kez görüntülenmiştir.

37 yaşında bir oğlum var. Kendisi müzisyen ve hep sigortasız çalıştı. Ancak geçen sene bir işyerinde 4/a statüsünde 1 yıl kadar çalıştı ve ayrıldı. Şu anda mecburen GSS primi ödüyor. Fakat emekliliğe bir faydası yok. GSS’den çıkıp isteğe bağlı olarak 4/a statüsünden prim yatırıp sigortalı olabilir mi? Ayrıca ileride emekli olma şansı var mı? Eğer şansı varsa hangi yol izlenmelidir? Yasemin Tümözen

5510 sayılı SS ve GSS Kanununun ek 6. maddesi ile kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan müzik ve sahne sanatçılarından ay içerisinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı on günden az olanların kendileri tarafından aylık 30 gün hizmet üzerinden karşılığı primi ödemelerine imkan sağlanmış olup, bu madde kapsamında prim ödenen süreler, 4/a kapsamında sigortalılık sayılmaktadır. Oğlunuz da ek 6. madde kapsamında 4/a sigortalısı olabilir.

Bunun için bağlı olunan meslek birliği tarafından onaylanmış “Sanatçı Olarak Kısmi Süreli Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” ile sanatçı ve işvereni arasında imzalanan kısmi süreli iş sözleşmesi ile ikamet edilen ilde bulunan sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine müracaat edilmesi gerekiyor. Ay içerisinde birden fazla işverenin veya yeni bir işveren yanında çalışmaya başlanması halinde, her bir işverenle yapılacak kısmi süreli iş sözleşmeleri Kuruma ayrı ayrı verilecek, ancak ay içerisinde her bir sözleşme için prim ödenmeyip yalnızca aylık 30 gün sigortalılık süresi karşılığı prim ödenecektir.

Oğlunuz, 2016 yılı için günlük asgari ücretin 23 günlük tutarı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl için bir puan artırılmak suretiyle 30 katını geçmemek üzere yüzde 32,5 oranında prim öder. İsterse ilave olarak yüzde 3 oranında işsizlik sigortası primi ödeyerek işsizlik sigortasına da tabi olabilir. İlk defa 2015 yılında sigortalı olduysa, 7200 prim günüyle 60 yaşını, 5300 prim günüyle 63 yaşını doldurduğunda emekli olmaya hak kazanır.

Sigortalılık süreniz 18 yaşınızı doldurduğunuz tarihte başlar

3 Temmuz 1981 doğumluyum.15 Temmuz 1998 SSK girişim, toplam 4163 prim günüm, yüzde 45 vergi indirimi raporum var. Sigorta girişim 17 yaşında. Engelli emekliliğinde 18 yaş altı sigorta girişleri sayılmıyormuş diye duydum. Bu ne kadar doğru? Benim SSK girişim çıraklık veya staj sigortası değil. 6 Ağustos 2003 tarihi itibariyle sigortalılık sürem 3 yıldan fazla 6 yıldan az olduğundan “15 Temmuz 2016 tarihinde engelli hakkıyla emeklilik başvurusunda bulunabilirsin” dediler. Bu ne kadar doğru? Ne zaman emeklilik başvurusunda bulunabilirim? Mustafa Ünlü

1 Nisan 1981 tarihinden itibaren, 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul ediliyor. Ancak bu tarihten önceki süreler için malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil ediliyor.
Vergi indirimi belgenizin sağladığı engelli hakkıyla emeklilik için 18 yıl sigortalılık süresi ve 4080 prim günü şartlarına tabisiniz. Prim günü şartını sağlamışsınız. 18 yaşınızı doldurduğunuz 3 Temmuz 1999 tarihinden itibaren 18 yıllık sigortalılık sürenizin dolacağı 3 Temmuz 2017 tarihinden sonra emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Rapor parası nasıl hesaplanır?

Eşim 2 Mart’ta doğum iznine ayrıldı. Rapor alarak Şubat ayı içerisinde 4 gün ücretsiz izin kullanmak zorunda kaldı. Rapor parası normal aylığından mı hesaplanır yoksa kesinti olur mu? İbrahim Bora Adıkutlu

Hastalık nedeniyle alınan raporun üçüncü gününden itibaren (eşiniz için iki günlük oluyor), son üç aylık prime esas kazanca göre hesaplanacak günlük kazancın üçte ikisi kadar geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) ödenir.

ETİKETLER : Ay içinde 10 günden az çalışan GSS sezgin özcan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SGK haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası