Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalışanların Sigortalılığı

Ay içerisinde 10 gün gündelikçi alıyoruz. Sigortası için ne gibi bir işlem yapmamız gerekir?
Bu haber 2016-04-12 04:49:14 eklenmiş ve 781 kez görüntülenmiştir.

Ay içerisinde 10 gün gündelikçi alıyoruz. Sigortası için ne gibi bir işlem yapmamız gerekir? Ayrıca gündelikçi 1963 doğumlu olup, ilk işe girişi olan 1 Ekim 1981 tarihinden itibaren 810 gün SSK hizmeti var. Daha sonra isteğe bağlı Bağ-Kur’a prim yatırmış, toplam 5 yıl, 3 ay, 8 gün prim günü var. Aylık 10 günün üzerini yani bir ay için 20 günün primini kendisi ödeyerek SSK’dan daha erken emekli olabilir mi? Necdet Şahin

Çalıştıran ve çalışan olarak birlikte imzalayacağınız “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge” ile çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar ilgili SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine bildirim yapmanız gerekiyor. Bildirimde beyan edilen hususlarda herhangi bir değişiklik olmadığı sürece yeni bildirim yapmanız gerekmeyecek.

Çalışan hakkında uzun ve kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası hükümleri uygulanacak. Bildirgedeki gün sayısı ve prime esas günlük kazanç beyanına göre hesaplanacak aylık kazanç tutarı üzerinden yüzde 34,5 sigorta, yüzde 3 işsizlik sigortası primi olmak üzere toplam yüzde 37,5 oranında prim ödenecek.

Şartların sağlanmasına bağlı olarak istihdam prim teşviklerinden ve asgari ücret teşvikinden yararlanılması mümkün. Primler, çalışmanın geçtiği ayı izleyen ayın sonuna kadar banka aracılığıyla ödenebilecek.

Söz konusu kişi ayda 30 günden eksik kalan günlerin primini isteğe bağlı sigortalı olarak ödeyebilir. Prim ödediği süreler 4/a (SSK) kapsamında geçen sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Bundan sonraki süreçte en az 1260 gün 4/a kapsamında prim ödemiş olmak koşuluyla, 3600 prim günüyle 58 yaşını doldurduğunda 4/a statüsünden emekli olmaya hak kazanır.

Ödenen SGDP’lerin iadesi yapılmaz

Merak ettiğim bir konuda bilgi almak istiyorum. Sık sık emekliye müjde haberleri çıkıyor(?). Geçtiğimiz yıllarda, emekli olup da işyeri açanlara yönelik olarak cezalar ödenmişti. Hiç bir getirisi olmayan, işyerinden sermayeyi sıfırlayıp çıkan ve de on bin ceza ödeyenlerin ödedikleri ne olacak? Bu konuda bir gelişme olabilir mi? N.B.

Emekli olduktan sonra 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışanların emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi (SGDP) Mart 2016’dan itibaren kaldırıldı. Ancak bu tarihten önce emekli aylıklarından kesinti yapılanlara veya bildirimde bulunmadığı için borç çıkarılan ve bu borcunu ödeyenlere iade yapılması söz konusu değil. Ayrıca çıkarılan borcunu henüz ödememiş olanların borçları da silinmedi. Onlarında borçlarını ödemeleri gerekiyor.

Ekim 2031’den itibaren aylığa hak kazanırsınız

Doğum tarihim 14 Eylül 1976, işe giriş tarihim 5 Temmuz 1995, prim günüm 5750 olup, SSK primlerimin son 12 yılı tavandan ödenmiştir. SSK’dan ne zaman emekli olabilirim? Emekli aylığımı ne zaman hak etmiş olurum? Emekli maaşımın tavan ücretten olması için prim ödemeye devam etmem gerekir mi? Mehmet Fatih

4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 prim günü ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Prim gününüzü tamamlamışsınız. 25 yıllık sigortalılık süreniz 5 Temmuz 2020’de dolar. 55 yaşınızı dolduracağınız 14 Eylül 2031 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız. 2031 Eylül ayı sonuna kadar başvurmanız halinde 2031 Ekim ayından itibaren aylık almaya başlarsınız.

Emekli aylığı, en basit anlatımıyla, ortalama prime esas kazanç tutarı ile aylık bağlama oranının çarpımından oluşuyor. Emekli aylığında da maktu bir tavan tutar yok. Primleri tavandan ödenen iki kişiden, prim gün sayısı (dolayısıyla aylık bağlama oranı) yüksek olanın emekli aylığı diğerine göre daha yüksek olur. Primlerinizin tavandan ödenmeye devam edilmesi halinde, her 360 gün için aylık bağlama oranınız 2 puan artar.

Kaynak : Yaklaşım / Sezgin Özcan

ETİKETLER : Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalışanların Sigortalılığı sezgin özcan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SGK haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası