Patrona Haciz Tehlikesi

Şirket yöneticisi ya da ortakları bu habere dikkat! Kamu borçlarından belli oranlarda sorumlusunuz.
Bu haber 2016-04-12 05:26:58 eklenmiş ve 759 kez görüntülenmiştir.

Şirket yöneticisi ya da ortakları bu habere dikkat! Kamu borçlarından belli oranlarda sorumlusunuz. Şirket bu paraları ödemezse haciz yoluyla sizden tahsil edilebilir. Üstelik kendi şirketinizde SSK’lı olma şansınız da yok

Kendi işini yapan ya da bir şirkete ortak olan kişilerin sigorta durumları ve sorumluluklarıyla ilgili detaylar, kurumun ticari statüsüne göre değişiyor.
Örneğin 2008 sonrasında çıkan bir mevzuatla, limited şirketlere ortak olanlar aynı işyerinde SSK’lı (4A) gösterilemiyor. Bir başka şirkette çalışıyorsanız da iki farklı uygulama söz konusu. Ortak olduğunuz şirket ‘anonim’ statüsündeyse, yönetim kurulunda değilseniz ve sadece sembolik bir hisseniz varsa bu işyerinde SSK’lı olabiliyorsunuz. Ancak eğer şirket ‘limited’ ise tüm ortaklar 4B’li olduğundan böyle bir durum söz konusu değil. Bir istisna dışında; ortak olduğunuz şirketten farklı bir işyerinde çalışıyorsanız Bağ-Kur yerine eski adıyla SSK’lı (4A) olarak emekli olabiliyorsunuz. Burada son 3.5 yıl önemli. Limited şirketlerde ortaklar şirketten alınamayan vergi, SGK primi, harç gibi kamu alacaklarından da sorumlu. Limited şirketlerde bu borç firmadan tahsil edilemezse ortakların varlıklarına gidiliyor. Anonimlerde ise durum farklı. Şirket ortakları sermayedeki hisseleri oranında sorumlu tutuluyor. Fakat yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu şirketin tüm borçlarını kapsayacak şekilde belirleniyor.

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR

Şirketteki hisselerini devredenlerin eski döneme ait borçlardan kanuni temsilci olmamasına rağmen sorumlu tutulmaları söz konusuydu. Eskiden ortak olduğu şirketin vergi borcu dolayısıyla hacizle karşılaşan bir işadamının açtığı dava, Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Mahkeme 3 Nisan 2015’te eski ortağa sorumluluk yükleyen hükümleri iptal etti. Böylece bu kişilerin kamu borçlarından sorumlu tutulmaları da önlendi.

YAŞ DEĞİŞMİYOR

— 1979’da sigortalı oldum. Mahkeme kararıyla yaşımı 2 yıl büyüttüm. Emeklilik hesabında hangi yaşım geçerli olacak? Hikmet ÖZTÜRK Mahkeme kararı da olsa emeklilikhesabında yaş düzeltmeleri geçerli değil. İşe ilk girdiğinizde nüfus cüzdanınızda hangi yaş varsa o geçerli olacaktır.

EMEKLİLİK İPTAL OLABİLİR

— Eşim 7 yıl önce emekli oldu. Fakat son 9 günlük priminin geçersiz olduğu söyleniyor ve emekliliğinin iptali söz konusu. Ne yapabiliriz? Kenan SONGUR
Eğer primde bir usulsüzlük varsa kaç gün olduğuna bakmadan SGK bunu iptal edebiliyor. Detaylı bilgi gönderirseniz durumunuzu SGK yetkilileri inceleyecektir.

MAAŞ ALAMAZ

— Nişanlım özel sektörde çalışıyor. Düğün nedeniyle istifa edecek. İşsizlik maaşı alabilir mi? Anıl BALTA
Düğün nedeniyle istifa ederse tazminat da işsizlik maaşı da alamaz. Ancak kadınların bir hakkı var. Nikahtan sonra evlilik gerekçesiyle ayrılırsa tazminatını alabilir. İşsizlik maaşı alamaz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

— Eşim 1960 doğumlu. SSK başlangıcı 1986. 1982’de 18 ay askerlik yaptı. Prim günü 3890. Serap TOPSAKAL
25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim günü şartları var. Yıl ve yaş dolmuş ama prim eksik. Askerlik borçlanması 540 gün kazandırır. 945 gün kalır. Tamamlama imkânı yoksa 3.600 günden 60 yaşında emekli olur.

— 1970 doğumluyum. SSK girişim 1985. 5800 günüm var. Osman NEBİOĞLU
25 yıl 49 yaş ve 5300 prim şartlarınız var. Yıl ve prim tamam. Yaşınızın dolacağı27.10.2019’da emekli olursunuz.

— 1969 doğumluyum. SGK girişim 1986. Seracettin BAĞATUR
Yılınız tamam, yaşınız 2018’de doluyor. Priminizi tamamlayıp 12.01.2018 tarihini bekleyin.

Kaynak : Sabah Gazetesi / Faruk Erdem

ETİKETLER : faruk erdem şirket ortağı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Muhasebe haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası