İran’ın kapısını açacak anlaşma

İran ile Türkiye arasındaki 30 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmak amacıyla iki yeni çalışma daha yapılıyor.
Bu haber 2016-04-22 06:51:22 eklenmiş ve 517 kez görüntülenmiştir.

Öncelikli olarak 1 Ocak 2015'ten itibaren geçerli olan TercihliTicaret Anlaşması'nın kapsamına 30 ürün daha eklenecek. İkinci olarak uygulamada yaşanan sorunları çözmek amacıyla Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması imzalanacak. Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile bir araya gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz "İran ile tercihli ticaret sisteminin önemli etkisi olacaktır. Bunun daha etkili bir şekilde uygulanması karara alındı.
Genişletilmesine yönelik 30 ürünün daha tercihli ticaret kapsamına alınacak. Ekonomi Bakanı İran'ı ziyaret edecek. Uygulama da bazı sıkıntılar var. Ticareti kolaylaştırma anlaşması müzakere ediliyor. Onun sonuçlandırılması ile ticarette persfektif olacak. Yatırımların artırılmasını istiyoruz. Gümrük kapılarında bazı modernizasyonlar yapıyoruz. Bürokrasiyi azaltmak istiyoruz" dedi.

BANKALARA FAİZ MESAJI
Bakan Yılmaz, Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelede başarılı olmasının büyümeye de katkısı olacağını söyledi. Yılmaz, 50 baz puanlık faiz indirimi kararıyla ilgili de, "Kalkınma Bakanlığı olarak genel beklentimiz keşke çok daha düşük noktalara gelse. Sadece Merkez Bankasının faizi değil, bankaların uyguladığı faiz ve Hazinenin borçlanma faizi de son derece önemli. Önümüzdeki dönemde fiyat istikrarının güçlendiği bir ortamda bunların aşağı doğru gelmesi temennimiz" dedi.
BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞAHA KALDIRIR
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Başkanlık sisteminin kalkınma sürecini güçlendireceğini söyledi. Başkanlık sisteminin kalkınma ve demokrasi açısından Türkiye'yi şaha kaldıracağını dile getiren Yılmaz, "Türkiye'de bu konu uzun zamandır tartışılıyor. Bende bu konuyla ilgili makale yazdım. Başkanlık sistem tartışması rejim değil. Demokratik rejimlerde farklı sistemler var. Başkanlık sistemi kalkınma sürecini güçlendirir. İstikrarın olmadığı bir ortamda kalkınma politikaları etkili bir şekilde sürdürülemez. Başkanlık demokrasi açısından da önemli aşırı uçları törpülüyor" dedi.
Star

ETİKETLER : TercihliTicaret Anlaşması İRAN TİCARETİ KOLAYLAŞTIRMA BAŞKANLIK SİSTEMİ Ekonomi Muhabirleri Derneği Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası