İş arkadaşına haraket tazminatsız kovulma nedeni

Çalışanlar çalışma ortamında birlikte oldukları mesai arkadaşlarına bazen hoş olmayan davranışlarda bulunabiliyor.
Bu haber 2016-05-11 05:32:16 eklenmiş ve 669 kez görüntülenmiştir.

Çalışanlar çalışma ortamında birlikte oldukları mesai arkadaşlarına bazen hoş olmayan davranışlarda bulunabiliyor. Bazen ölçüyü kaçıranlar arkadaşlarına hakarete varan sözcükler kullanabiliyor. Bunların başında karşıdaki kişiyi rencide edecek, üzecek “geri zekalı, gerzek” gibi sözler ve davranışlar geliyor.
Geri zekalı demek sataşmaya giriyor
İş Kanunu'na göre işyerinde çalışan bir işçinin başka bir işçiye “geri zekalı, gerzek vb..” gibi aşağılayıcı sözler söylemesi “sataşma” olarak kabul ediliyor. Bu şekilde işyerinde arkadaşına sataşan işçi ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandığı kabul ediliyor. Bu tür davranışlarda bulunan işçiyi işveren haklı olarak işten çıkarabiliyor.
Yargıtayın verdiği kararı var
Yargıtay işyerinde bu tür davranışlardan “geri zekalı, gerzek” şeklinde arkadaşına söz söyleyenlerle ilgili vermiş olduğu bir kararda, “Mahkemece olaya sebebiyet verenin davacı olmadığı gerekçesiyle davanın kabulüne karar verilmişse de, davalı tanık beyanları, işyeri soruşturmasında ifadesine başvurulan diğer işçilerin yazılı ifadeleri dikkate alındığında davacının başka bir işçi için 'geri zekalı, gerzek' sözlerini kullandığının sabit olduğu, bu durumda, davacının işyerinde çalışan başka bir işçiye yönelik söylediği anlaşılan bu sözler sataşma niteliğinde olup işveren feshinin 4857 sayılı yasanın 25/2-d maddesine göre haklı nedene dayandığı anlaşıldığından davanın reddi yerine kabulü hatalı olduğuna, mahkeme kararının bozularak ortadan kaldırılmasına hükmetmiştir” denildi. (Yargıtay 9. HD, E. 2014/22068, K. 2014/37710, Tarih: 09.12.2014).
Dikkat etmeyen tazminatsız atılabilir
İşyerlerinde çalışanların arkadaşlarına sataşmaya konu olacak kelimeler kullanmamaları gerekiyor. Aksi halde işveren haklı nedenle tazminatsız olarak işçiyi işten atabilir. Bu durumda olan işçi bir kuruş tazminat bile alamayabilir. Bu nedenle çalışanların arkadaşlarına söz söylerken dikkatli davranmaları onları üzecek aşağılayacak söz ve davranışlarda bulunmamaları gerekiyor. 

http://www.gunes.com/yazarlar/arif--temir/is-arkadasina-haraket-tazminatsiz-kovulma-nedeni-680443

ETİKETLER : iş kanunu arif temir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İş Kanunu haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası