Çocuklar duymasın!

Anayasaya göre, kimse yaşına uymayan işlerde çalıştırılamaz ve küçükler çalışma şartları bakımından özel olarak korunur.
Bu haber 2016-05-25 10:18:23 eklenmiş ve 551 kez görüntülenmiştir.

Anayasaya göre, kimse yaşına uymayan işlerde çalıştırılamaz ve küçükler çalışma şartları bakımından özel olarak korunur. İş Kanunu 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmasını yasaklamıştır. 15 yaşını dolduranlar ise bedensel, zihinsel ve psikolojik gelişimlerini etkilemeyecek, okula gitmelerine, derslerini takip etmelerine ve mesleki eğitimlerine engel olmayacak şekilde çalıştırılabilir.


Yönetmeliğe göre; işverenler çocuk ve genç işçileri, çalışmaya başlamadan önce işyerindeki riskler konusunda uyarmalı, eğitimlerini vermeli ve sürekli gözetim altında tutmalı. Aynı şekilde genç işçilerin çalışma süreleri de eğitime devam edip etmemelerine göre düzenlenmiş. Buna göre 15 yaşını doldurmuş genç işçi, eğitimine devam ediyorsa, eğitim saatleri dışında günde en fazla iki ve haftada on saat çalıştırılabilir. Eğitime devam etmiyorsa bu süreler günde en fazla yedi, haftada kırk saate kadar artırılabilir. 18 yaşını doldurmamış genç ve çocuk işçilerin sanayiye ait işlerde gece çalıştırılmaları yasak. Ayrıca, bu çocuk işçiler en az 40 saat hafta tatili yapmadan çalıştırılamaz. Çocuk ve genç işçilere verilecek yıllık ücretli izin 20 günden az olmaz, iznin tamamı kesintisiz kullandırılır ve bu işçiler ulusal bayram ve genel tatil günlerinde kesinlikle çalıştırılmaz. Çocuk ve gençlerin yer ve su altında çalıştırılmaları da yasaktır.

Dizi ve reklam oyuncusu
15 yaşından küçükler için İş Kanunu’nda iki istisna var. İlki, çocuk ilköğretimi tamamlamış ve 14 yaşını doldurmuş ise eğitime devam ediyorsa okullarına devam etmelerine engel oluşturmayan hafif işlerde çalıştırılabilir.
İkinci istisna 14 yaşını doldurmamış çocukların sadece sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalıştırılmalarına imkan tanıyan kural. Bu çocuklar da aynen 14 yaşını doldurmuş çocuklar gibi okullarına devam etmelerine engel oluşturmayacak şekilde ancak reklam ve kültür faaliyetlerinde çalıştırılabilir.
İlgili düzenlemenin kanuna getirilmesi ilk bakışta küçücük çocukların çalıştırılmasının önünü açmak gibi görülse de burada amaçlanan, fiili duruma bir çerçeve çizerek bu çocukların çalışma şartlarını düzenlemek ve mümkün olduğunca bu çocukları korumaktır.

Yönetmelik bekleniyor
Sanat, reklam ve kültür faaliyetlerinde çalıştırılacak çocuk işçilerle yapılacak sözleşmeye diğer çocuk işçiler için getirilen sınıra ek olarak iki temel sınır getirildi. Kanunun öngördüğü sisteme göre, dizi veya reklamda oynayacak bir çocuk ancak oynayacağı her bir dizi veya reklam için ayrı ayrı izin alması halinde bu işlerde çalıştırılabilecek. İkincisi sözleşme yazılı olacak. Bu çocuklar tatil günleri günde en fazla beş saat, haftada ise otuz saate kadar çalıştırılabilir. Okul zamanı ise günde iki, haftada en fazla on saat çalışma kuralı onlar için de geçerli.
Kanunda izin mekanizması, çalışma ve dinlenme süreleri, çalışma ortam ve şartları ile ücret konusunun yönetmelikle belirleneceği ifade edildi. Fakat bu yönetmelik henüz yayınlanmadı.

ETİKETLER : cem kılıç çocuk işçi çalıştırma
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İş Kanunu haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası