İşçi ücretlerini ödemede yeni kriter

1 Hazirandan itibaren işyerlerinde en az 5 kişi çalıştıran işverenler; işçilere, gazetecilere ve gemi adamlarına ödenen ücret, prim, ikramiye,
Bu haber 2016-05-27 05:42:20 eklenmiş ve 855 kez görüntülenmiştir.

1 Hazirandan itibaren işyerlerinde en az 5 kişi çalıştıran işverenler; işçilere, gazetecilere ve gemi adamlarına ödenen ücret, prim, ikramiye, fazla çalışma ücretini, hafta tatili ücretini, ulusal bayram ve genel tatil ücretlerini banka aracılığı ile ödeyecekler. Hemen belirtelim Borçlar Kanunu kapsamında çalışanların ücretleri eskiden olduğu gibi yine elden ödenmeye devam edilecek. Çalışanın tabi olduğu kanuna göre konuyu açıklayalım.
Gazeteciye yapılacak ödemeler
5953 sayılı Kanuna tabi olarak Türkiye genelinde en az 5 gazeteci çalıştıran işverenler, çalıştırdıkları gazeteciye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödeyecekler. Gazeteci çalıştıran işverenler, aynı zamanda 5953 sayılı Kanun hükümleri dışında kalan ve İş Kanunu’nda “işçi” tanımına giren kimseleri çalıştırmaları hâlinde, çalıştırılan gazeteci sayısı ile işçi sayısı toplamının en az 5 olması durumunda, çalıştırdıkları gazeteci ve işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödeyecekler. Aynı işverene ait gazeteci ve işçilerin toplam sayısı esas alınmaktadır.
Gemi adamına yapılacak ödemeler
Deniz İş Kanunu’na tabi olarak Türkiye genelinde en az 5 gemi adamı çalıştıran işverenler veya işveren vekilleri, çalıştırdıkları gemi adamına, o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödeyecekler.
İşçiye yapılacak ödemeler
İş Kanununa tabi olarak Türkiye genelinde en az 5 işçi çalıştıran işverenler, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödeyecekler.
Banka şubesi yoksa ne olacak?
İşyerlerinin bulunduğu mahalde banka şubesi bulunmaması ya da çalışanlara banka aracılığıyla ödeme yapılmasına imkan bulunmaması halinde ödemeler, T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü şubeleri aracılığıyla yapılacaktır.
Uymayana para cezası kesilecek
Gazetecinin ücretini banka aracılığı ile ödemeyen işverenlere bu durumda olan her gazeteci için 2.651 lira idarî para cezası uygulanacak.
Gemi adamının ücretini banka aracılığı ile ödemeyen işverene 2.121 lira idari para cezası uygulanacak.
İşçinin ücretini banka aracılığı ile ödemeyen işverene bu durumda olan her işçi için 161 lira idari para cezası uygulanacak .
Bu cezalar her yıl yeniden değerleme oranında artacak. 

http://www.gunes.com/yazarlar/arif--temir/isci-ucretleriniodemede-yeni-kriter-690534

ETİKETLER : arif temir iş kanunu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İş Kanunu haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası