Harç İstisnası Belgelerine Düzenleme

Vergi, resim, harç istisnası belgeleri için belirlenen projelere Türk Eximbank’ın uygun görüşü alınarak belge konusu iş tamamlanıncaya kadar ek süre verilebilecek.
Bu haber 2016-07-01 11:47:02 eklenmiş ve 767 kez görüntülenmiştir.

Vergi, resim, harç istisnası belgeleri için belirlenen projelere Türk Eximbank’ın uygun görüşü alınarak belge konusu iş tamamlanıncaya kadar ek süre verilebilecek.

Vergi, resim, harç istisnası belgeleri için belirlenen projelere Türk Eximbank’ın uygun görüşü alınarak belge konusu iş tamamlanıncaya kadar ek süre verilebilecek.

İhracat, Transit Ticaret, İhracat Sayılan Satış ve Teslimler ile Döviz Kazandırıcı Hizmet ve Faaliyetlerde Vergi, Resim ve Harç İstisnası Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

24 AY OLACAK

Buna göre, vergi, resim, harç istisnası belgelerinin süreleri 24 ay olacak. Ancak cari yıl yatırım programında yer alan kamu yatırımlarından uluslararası ihaleye çıkarılanlar, savunma sanayi alanındakiler, kamu kurum ve kuruluşlarınca uluslararası ihaleye çıkarılan, yatırım malına, sınai mamullere ve yazılım hizmetlerine yönelik ihaleleri kazanan yerli imalatçı firmaların üreterek yapacakları satış ve teslimler ile uluslararası taşımalar ve bu kurum ve kuruluşlar tarafından uluslararası ihaleye çıkarılmış yurt içi taşımaları yüklenen yerli firmaların bu faaliyetleri, yurt dışına yönelik olarak gerçekleştirilecek müteahhitlik, müşavirlik, yazılım ve mühendislik hizmetleri gibi döviz kazandırıcı hizmet projeleri, yerli firmalarca, ihraç ürünlerinin pazarlanması amacıyla yurt dışında mağaza açılması veya işletilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarınca uluslararası ihaleye çıkarılan maden havzalarından redevans karşılığında maden çıkarımı ve işletmesi ile ilgili üretim faaliyetlerinde bu süre proje süresi kadar olacak.

Bu projelere Türk Eximbank’ın uygun görüşü alınarak belge konusu iş tamamlanıncaya kadar ek süre verilebilecek. Belge süresi bitiminden sonra yapılan süre uzatımları, belge bitim tarihinden itibaren devreye girecek.

TESPİT EDİLEBİLECEK

Türk Eximbank tarafından proje bazında kullandırılan orta ve uzun vadeli kredilere ilişkin belgelerde belge süresi vade süresine paralel olarak tespit edilebilecek. Ayrıca Yap-İşlet modeli çerçevesinde düzenlenen belgelerin süresi yatırım projesi süresi kadar olacak.

Ekonomi Bakanlığına müracaat edilmesi halinde belge konusu işe ait hukuki ve mali işlemler sonuçlanıncaya kadar belge süresi bitimini müteakip ek süre tanınabilecek. Verilen ek süre dahilinde istisna uygulamasına devam edilecek.

Değişiklikle tebliğe eklenen geçici maddeye göre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen ihracat taahhüdü kapatılmış veya henüz kapatılmamış bulunan vergi resim harç istisnası belgeleri başka bir işleme gerek kalmaksızın süreye ilişkin yeni düzenlemeden yararlandırılacak.

BAKANLAR KURULU KARARI

Bakanlar Kurulunun, İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek karara göre, ekli 1 ve 2 sayılı listelerdeki ürünlerden “D-8 Üye Devletleri Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması” çerçevesinde Bangladeş ve Mısır hariç olmak üzere diğer D-8 üye devletlerinden Endonezya, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan menşeli olanlarının ithalatında yeni gümrük vergisi oranları uygulanacak.

Ekli 4 sayılı listede yer alanlardan “D-8 Üye Devletleri Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması” çerçevesinde Bangladeş ve Mısır hariç olmak üzere diğer D-8 üye devletlerinden Endonezya, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan menşeli olanlarının ithalatında ise gümrük vergisi oranı ve toplu konut fonu uygulanacak.

Kaynak : İTO

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası