Gündelikçinin sigortası SMS ile yatırılabilecek

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanların sosyal güvenlik bildirim ve ödemeleri SMS ile yapılabilecek. Deneme sürecindeki uygulama, hem vatandaş hem de SGK için kolaylık sağlayacak.
Bu haber 2016-11-01 05:58:29 eklenmiş ve 469 kez görüntülenmiştir.

Star

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanların sosyal güvenlik bildirim ve ödemeleri SMS ile yapılabilecek. Deneme sürecindeki uygulama, hem vatandaş hem de SGK için kolaylık sağlayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) GSM operatörleriyle imzaladığı protokol sayesinde, ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanların sosyal güvenlik bildirim ve ödemeleri SMS yoluyla yapılabilecek. Ev hizmetlerinde 10 günden az çalıştırılanların sosyal güvenlik bildirimlerini kolaylaştırmak isteyen SGK, bildirim ve ödemelerin mobil telefonlarla yapılmasını sağlamak için GSM operatörleriyle iş birliğine gitti. Yapılan görüşmelerin ardından taraflar arasında, ‘Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanlar İçin SMS Yolu İle Bildirim ve Mobil Ödeme Projesi’nin hayata geçirilmesi için protokol imzalandı. Protokolle, evinde 10 günden az sigortalı çalıştıracak kişi, bir defaya mahsus TC kimlik numarasını 5510’a SMS atarak kendisini ‘çalıştıran’ olarak kaydettirecek. Daha sonra ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalıştıracağı kişinin TC kimlik numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini de yine 5510’a SMS atıp, sigortalı için tescil kaydını oluşturacak. Sigortalı çalıştıran kişinin, sigortalının kaydının yapıldığı ve 1 lira 10 kuruş günlük sigorta primi ve 1 lira hizmet bedelinin telefon faturasına yansıtılacağı yönünde SMS’i onaylamasıyla da hem sigortalı tescili hem de sosyal güvenlik tahsilatı tamamlanmış olacak.

1-2 ay deneme süreci

Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, yeni uygulamanın hem vatandaşlar hem de SGK için faydalı olacağını ifade etti. Açıkgöz “Bu uygulama bizim için şimdilik deneme niteliğinde. 1-2 aylık sürecek deneme çalışmalarının ardından hizmete sunacağız. Olumlu sonuçlar aldıktan sonra diğer alanlarda da faydalanacağız” diye konuştu.

Dünyaya örnek proje olarak sunulacak

Turkcell Ödeme Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Ayşe Melike Kara ise vatandaşın kamuya yapacağı ödemelerde SMS yöntemini kullanmasının büyük kolaylık sağlayacağını belirterek, bunu SGK ile gerçekleştirecek olmalarının da önemli olduğunu söyledi. Türk Telekom Dijital Ödeme Hizmetleri Direktörü Zeynep Bosna da, primleri SMS yolu ile ödemenin kolay olduğu kadar güvenli olduğuna da dikkati çekti.

ETİKETLER : Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanların sosyal güvenlik bildirim
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası