Şangay 5'lisi ve Türkiye

AB'nin alternatifi Şangay İşbirliği Örgütü olabilir mi?
Bu haber 2016-12-01 12:19:37 eklenmiş ve 890 kez görüntülenmiştir.

1996 yılında Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından kurulan Şangay 5'lisi, Özbekistan’ın da katılımıyla genişleyerek 2001 yılında Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) adını almış. Örgüt, siyasal, ekonomik ve askeri alanlarda karşılıklı işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor. 2015’te Hindistan ve Pakistan’ın başvurusu üzerine bu iki ülkeyle üyelik görüşmelerinin başlatılmasına karar verilmiş. Hindistan ve Pakistan’ın 7 – 8 Haziran 2017’de Astana’da (Kazakistan) yapılacak örgüt toplantısında tam üye olarak kabul edilmeleri bekleniyor. 

Örgütün kuruluş amacı, üye ülkelerin sınır güvenliğini sağlamak daha çok bölgeye yönelik terör, ayrılıkçılık ve aşırılıklarla mücadele etmek, örgüt üyeleri arasında ekonomik ve kültürel işbirliğini gerçekleştirmek olarak belirlenmiş. Bugün gelinen aşamada amaçlar biraz daha genişlemiş ve değişmiş görünüyor. (?)

Şangay İşbirliği Örgütü'nün Ekonomik Durumuna değinelim;

2015 verilerine bakarsak Şangay 5'lisinin toplam GSYH’sı 12.772 milyar Dolar ediyor. Tabiki %85 gibi bir oranla Çin'in ezici üstünlüğü söz konusu..

2017 yılında örgüte katılacak olan Hindistan'ın GSYH'sının Rusya'dan yüksek olduğu düşünülürse bu bahsedilen 12.772 milyar dolarlık rakam 15.000 milyar dolarlara gelirdi.

Gelelim Türkiye'ye..

Dış ticaret açığımız malumunuz gün geçtikçe artan bir seyir izliyor.  Peki nereden geliyor bu açık birlikte bakalım?

AB üyesi ülkelere yaptığımız ihracat tutarımız 63.998 milyon dolar ithalatımız ise 78.681 milyon dolar.. Dolayısıyla -14.683milyon dolarlık bir açık söz konusu.

Şangay üyesi ülkelerle olan ihracıtımız ise 8.638 milyon dolar iken, ithalatımız ise 53.323 milyon dolar. Açığımız -44.685milyon dolar..

(Rakamlar 2015 TÜİK verilerinden alınmıştır.)

AB üyelik sürecimizden bahsetmek gerekirse; 2005 yılında tam üyelik görüşmeleri başlamış ve giderek bozulan bir ilişkiler grafiği görülmüş.  Şuan sürecin geldiği durum ortada, bu süreçten tamamen çekilebilme durumumuz da var. Hal böyle olunca Şangay 5'lisinin bir alternatif olarak görülmesi çok normal.. Şuan gözler 14- 15 Aralık tarihlerindeki Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde..

Peki AB mi? ŞİÖ mü?

Bunu cevaplamak gerçekten çok zor. Ancak düşünürken başka sorular ortaya çıkıyor?

-Dış ticaret açığımızdaki en büyük paya sahip olan ŞİÖ'ye katılmamız durumunda ihracıtımız ne olur? Mesala Rusya bizden domates alır mı? (hatırlayanlar bilirler Domates krizini)

-ŞİÖ'ye katılmamız durumunda AB ile olan dış ticaretimiz ne olacak? 

ETİKETLER : şangay 5lisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası