Kıdem Tazminatı Fonu

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı fonuna ilişkin çalışma
Bu haber 2017-05-16 11:40:19 eklenmiş ve 436 kez görüntülenmiştir.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı fonuna ilişkin çalışma bu hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) masaya yatırılacak.

Yeni sistemde her çalışan kıdem tazminatını alabilecek

Star

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı fonuna ilişkin çalışma bu hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) masaya yatırılacak. Çalışma Bakanlığı, kıdemde çalışan haklarında hiçbir kayba neden olmayacak, işçi-işveren kesimini rahatlatacak bir formül ortaya koydu. Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem alırken, fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanlar kıdemini alabilecek.

İSTİFADA HAKLI NEDEN ARANMIYOR: Yeni sistemde işçinin kıdem alabilmesi için istifasını haklı bir nedene dayandırması zorunlu olmayacak.

İFLASTA YANMIYOR: Bir şirket iflas ettiğinde çalışanın kıdem hakkı yanmayacak. Birikimleri devlet güvencesinde olduğu için şirket batsa da kıdem hakkı korunacak.

YENİ İŞ BULAN HESABI TAŞIYABİLECEK: İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem sürecek. Her ayın sonunda hesabın hangi noktada olduğu, neması izlenecek.

DÜŞÜK KIDEM ÖNLENECEK: Kazanımlar korunurken çalışanın düşük kıdem tazminatı ile işten çıkarılmasının da önüne geçilecek.

ORTAK HESAP YOK: Bireysel kıdem fonu sisteminde İşsizlik Fonu'nda olduğu ortak hesap söz konusu olmayacak.

PATRONUN MALİYETİ DÜŞECEK: İşverenin de maliyeti düşecek. Her ay prim ödeneceği için maliyet zamana yayılmış olacak.

YAPTIRIMLAR DA OLACAK: Bireysel kıdem tazminatı hesabına primi düzenli yatırmayan işverene vergi desteği başta olmak üzere teşvik kapıları kapanacak.

BİR YILA 30 GÜN: Kıdem tazminatı sisteminde fona yatırılacak prim oranı yüzde 8.33. Bir yıla karşılık 30 günlük ücret aynen korunuyor.

GEÇİŞTE UZLAŞI ARANACAK: Çalışan ve işverenin uzlaşması durumunda yeni sisteme geçiş de mümkün olacak.

İŞSİZLİK FONU DEVAM EDİYOR

Kıdem Tazminatı Fonu ile İşsizlik Fonu birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı olacak. Kıdem Tazminatı Fonu'nda bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi belli bir süre dokunulmayacak. Sınırlı özel durumlarda erken alma imkânı getirilebilecek. (Sabah)

Kıdemde prim ve getirisi tartışılıyor

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınacak olan kıdem tazminatında ana çalışma konusunu fonun prim oranı ve getirileri oluşturuyor.

Kıdemde prim ve getirisi tartışılıyor

Dünya

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınacak olan kıdem tazminatında ana çalışma konusunu fonun prim oranı ve getirileri oluşturuyor.

Kıdem tazminatına yönelik yapılan düzenleme taslağı Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınacak. DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, çalışmanın temelini oluşturulacak fonun prim oranı ve olası getirileri oluşturuyor. Buna bağlı olarak fonda çeşitli ücret artışları ve oluşacak primin nemasına bağlı olarak senaryolar değerlendirildi. Çalışmaların 10, 15, 25 ve 35 yıllık prim toplama sürelerindeki olası getiri hesaplamaları yapıldı.

Baz senaryoya göre, ücretten yapılacak % 3 ile 6 arasında prim ve neması 1 yıllık çalışma için 1 ay tazminat almayı mümkün kılıyor. Bunun için fonun ortalama en az %4 reel getiri sağlaması, ücretin de yıllar içinde ortalama %2.5 oranında reel artış görmesi gerekiyor. Bu senaryo, 15 yıl boyunca fondan herhangi bir çekiş yapılmaması halinde geçerli. 10 yıl çekilmeme halinde ise her bir çalışma yılına 1 ücret karşılığı oluşmuyor. Bu hesaplamalar, mevcut kıdem tazminatı düzenlemesinde, çalışanın bordrosundaki son ücreti kıdeme tazminatına esas tutar olarak belirlenmesi esası anlamına gelmiyor. Ortalama ücrete bağlı bir tahmini sayı olarak hesaplanıyor.

Tazminatta ağırlıklı ücret hesabı

Üzerinde çalışılan senaryolara göre fonda biriken tutarın 20 yıldan daha uzun sürelerle çekilmemesi halinde, her bir çalışma yılı için, yıllar içindeki ortalama aylık ücretin üzerinde nema getirisi elde etme imkanı da doğuyor. Yüzde 6’ya yaklaşan primlerde düşük nema gelirlerinde bile 20.5 aylık ücrete kadar tazminat alma imkanı görünüyor. Burada da hesaplama yine son ücret üzerinden değil, yıllar içindeki ücretin ağırlıklandırılmış ortalamasına göre yapılıyor. Fondan 35 yıl boyunca çekim yapılmaz ve ortalama %3-5 arasında prim kesintisi ve reel ücretin de yıllık ortalama 1.5-2.5 arasında arttığı varsayımları altında yıl başına aylık tazminat karşılığı 33-40 ay arasında değişiyor.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda fonun bu senaryolar altında nasıl kurgulanacağı karara bağlanacak. Buna bağlı olarak fondan ölüm, maluliyet gibi istisna durumlar dışında, işten ayrılma ve emeklilik halinde çekilmelerine yönelik temel unsurların karara bağlanacağı vurgulandı.

Devlet desteği

Fonun oluşumunda işçiye herhangi bir yük getirmemek, primin tamamının işveren tarafından ödenmesine yönelik yaklaşım korunuyor. Ancak %6’lara yaklaşan prim oranının işçi ücretlerini aşağı itmesi, kayıtdışılığı özendirmesi riskine bağlı olarak devletin de destek vermesi konusunda bir yol aranacak.

ETİKETLER : kıdem tazminatı fonu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası