Raporlu işçi işten çıkarılır mı?

Sağlık raporu alan işçilerin işten çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda zaman zaman yanlış uygulamalar yapılıyor.
Bu haber 2017-05-16 12:51:38 eklenmiş ve 534 kez görüntülenmiştir.

Sağlık raporu alan işçilerin işten çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda zaman zaman yanlış uygulamalar yapılıyor. Bu durumda olan işçiler bazen rapor aldıkları için bazen de rapor süresinin uzunluğu nedeniyle iş sözleşmeleri sona erdiriliyor.
İşçinin işten çıkarılabilmesi işyerindeki çalışma süresi ve sağlık raporundaki süre ile ilgilidir. Hasta işçinin işten çıkarılabilmesi için işçinin ihbar süresine altı hafta eklenir. Bu süre dolduktan sonra işveren isterse işçiyi işten çıkarabilir. İşçilerin ihbar süresi 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi hükmü gereğince kıdem sürelerine göre belirleniyor. Yargıtay Kararları da bu yöndedir. Yargıtay vermiş olduğu bir Karar’da; işçinin raporlu ve istirahatli geçirdiği süre normal ihbar süresini aştığında işverenin ihbarsız fesih hakkı doğar şeklindedir.(Yargıtay. 9. HD.’nin, 13.05.1986 tarih ve Esas 3755, Karar 5001 sayılı kararı)
Bir işyerinde bir yıl çalışan işçinin hastalık sebebiyle işten çıkarılabilmesi için 10 haftalık bir sürenin geçmesi gerekir. 10 haftalık sürenin 4 haftalık kısmı bir yıllık kıdemi olan işçinin ihbar süresidir. Raporlu işçinin iş sözleşmesinin feshedilme durumlarını örneklerle açıklayalım.
Örnek-1: Ali Bey, bir yıldır çalıştığı işyerinden ameliyat olması sonucu 80 günlük sağlık raporu almıştır. İşveren Ali Beyi ne zaman işten çıkaracaktır?
Ali Beyin 10 haftalık süresi 70 gün sonradolmaktadır. İşveren isterse Ahmet Bey’i 70. günden sonra işten çıkarabilir. Hastalığından dolayı Ali Bey, 70 gün dolduktan sonra veya dolmadan işten çıkarılırsa her durumda kıdem tazminatına hak kazanır. Ali Beyin rapor süresinin 70 günü kıdem tazminatına esas süreye ilave edilir.
Örnek-2: Fatma Hanım, işyerinde 5 yıldan beri çalışıyorsa iş sözleşmesi en az 14 haftadan sonra işveren tarafından sona erdirilebilir. Fatma Hanım, 100 günlük sağlık raporu almışsa 98 günden sonra işveren tarafından işten çıkarılabilir.
İşten çıkarmak zorunlu mu?
Sağlık raporu alan işçinin mutlaka işten çıkarılması gerekmez. İşveren isterse işten çıkarmayabilir. İşçi bir yıl içerisinde kesintili raporlar alırsa bu rapor sürelerinin toplamı iş sözleşmesinin feshedilmesinde dikkate alınıp alınmayacağı konusu mevzuatta belirlenmemiştir.
Tazminat Ödenmesi
Raporlu işçinin çalışma süresi bir yıl ve üzerinde ise işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Rapor sebebiyle işten çıkarmalarda usulüne uygun olarak hareket edilmişse ihbar tazminatı ödenmez. 

ETİKETLER : arif temir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İş Kanunu haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası