Mirasın reddi halinde dul ve yetim maaşı bağlanır mı

Dul ve yetim maaşları toplumda en oldukca ilgi gören konuların önderlik yapar.
Bu haber 2017-05-23 05:34:37 eklenmiş ve 624 kez görüntülenmiştir.

Dul ve yetim maaşları toplumda en oldukca ilgi gören konuların önderlik yapar. Mevzuatın karışık olması ve kurumdan kuruma sistemin farklılık göstermesi dul ve yetim maaşları mevzusunda kafaların karışmasına niçin oluyor. Bir oldukca şahıs de bu konudaki haklarını bilmediği için, ya asla maaş almıyor ya da noksan maaş alıyor.

Mevzuatımıza bakılırsa, evlilik birliği içinde vefat eden kişinin eşine dul denir. Burada adam yada hanım farketmez. Her ikisi de toplumsal güvenlik mevzuatı açısından dul sayılır ve dul maaşından yararlanırlar. Bunun için başvuruda bulunmak gerekiyor. Eğer başvuruda bulunmazsanız kimse size durduk yere maaş bağlamaz. Bundan dolayı eşin vefatının arkasından Toplumsal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunup dul maaşı ve cenaze yardımı benzer biçimde haklar için dilekçe vermek gerekiyor.

DUL AYLIĞI KİMLERE ÖDENİR?

Dul kalan hanım ve adam evlenmediği sürece eşinin maaşını alır. Evlenmesi halinde maaşını SGK’ya başvurarak durdurması gerekiyor. İkinci evlendirilmiş olduğu eşinden boşanırsa bu kez tekrardan dul maaşı almaya hak kazanır. Dul aylığı miktarı dul kalan eşin emekli yada çalışan olmasına göre değişiklik gösterir. Dul kalan emekli yada çalışan ise %50 oranında dul maaşı alır. Dul kalan eş emekli yada çalışan değilse %75 oranında dul aylığı alır.

Reddi miras durumunda dul maaşının ödenip ödenmeyeceği bir çok vakit münakaşa mevzusu olur. Kimi zaman hak sahipleri anne ve babasının borçlarından kurtulmak için mirası red edebiliyorlar. Bu tür durumlar da dul ve yetim aylığının alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Borçlarından dolayı eşinin yada ebeveyninin mirasını reddedenler dul ve yetim aylığı haklarını korurlar. Mirasın reddedilmesi hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmez.

VEFAT EDEN KİŞİNİN PRİM BORCU

Ölüm aylıklarında kriterlerden birisi de prim borcudur. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için vefat eden kişinin prim borcu olmaması gerekiyor. Vefat eden hak sahipleri dilerlerse borçlanma yaparak aylık bağlatabilirler. Yurt dışı borçlanma, askerlik borçlanması ve doğum borçlanması benzer biçimde borçlanmalarla noksan günler tamamlanabilir.

BİRDEN FAZLA AYLIK ALINMASI

Halk içinde, ‘üç maaş birden alıyor’, ‘hem kocasından hem de babasından maaş bağlanmış’ şeklinde sözleri oldukça duyarsınız. Vatandaşların birden fazla maaş alması, kendi maaşı, dul maaşı ve yetim maaşının beraber alınmasından kaynaklanıyor.

Bu mevzuda da mevzuatta bir oldukca kargaşalık var. Bu da vatandaşların çift maaş mevzusunda kafalarında sual işaretlerin oluşmasına yol açıyor. Aynı anda bir kişinin birden fazla maaş alması, ölen kişinin vefat evveliyatına, ölen kişinin emeklilik sigorta statüsüne, aylık bağlanacak kişinin cinsiyetine, aylık bağlanacak kişinin gelir durumuna, aylık bağlanacak kişinin hangi statüde emekli olduğuna ve aylık bağlanacak kişinin çalışıp çalışmadığına bakılırsa değişiyor.
Mesela 1.10.2008 de yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanundan ilkin SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, her bir kurum kendi kanunları ile yönetiliyor ve bu kanunlara bakılırsa maaş bağlanıyordu.

5510 sayılı Kanun öncesi eş, anne-baba değişik kurumlara doğal olarak ise hem eşten hem de anne yada babadan maaş bağlanabiliyordu. Mesela eş SSK’dan, baba Bağ-Kur’dan emekli ise yetim kız evladı her iki maaşı birden alıyordu.

5510 sayılı Kanun’dan sonrasında anne-baba ve eş 2008 sonrası vefat ettiyse hem dul hem de yetim maaşı alma hakları bulunmuyor. Eğer anne-baba yada eş 1.10.2008 öncesi vefat etmişse ve emekli oldukları statü değişik ise iki maaşı birden alabiliyorlar. Mesela eş Bağ-Kur, baba SSK ise ve vefat tarihleri en azından birinde 1.10.2008 öncesi ise iki maaşı birden alabiliyorlar. 1.10.2008’den ilkin devlet memuru olanların yetim evlatları üç maaşa kadar aylık bağlatabiliyor.

Kız evladı çalışmıyor ve bekarsa anne -babasından yetim aylığı alabilir. Emekli sandığı yetim evlatları devlet memuru olmadıkları müddetçe çalışabilirler yada emekli olabilirler yetim maaşları kesilmez. Emekli sandığı yetim evlatlarının yetim maaşı sadece devlet memuru yada evlenmeleri halinde kesilir.

ETİKETLER : dul yetim maaşı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SGK haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası