Çalışanın mazeret izni var.

Özel sektöre ait bir işyerinde asgari ücretli işçi olarak çalışıyorum. Yıllık izinlerimizin dışında mazeret iznimiz var mı? Varsa bunlar nelerdir? S.S..
Bu haber 2017-08-09 09:37:39 eklenmiş ve 604 kez görüntülenmiştir.

■ Özel sektöre ait bir işyerinde asgari ücretli işçi olarak çalışıyorum. Yıllık izinlerimizin dışında mazeret iznimiz var mı? Varsa bunlar nelerdir? S.S.
İşçinin yıllık izinlerinden başka mazeret izinleri vardır. İşçinin evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretli izin hakkı vardır. Ayrıca yine işçilerin en az yüzde 70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar ücretli izin hakları bulunmaktadır.

■ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda, 1988 yılında adi sözleşmeli olarak işe başlayıp 1993 Nisan ayında kendi isteğimle işten ayrıldım. Adi sözleşmeli olduğumuz için kıdem tazminatı alamadım. Fakat sonradan emekli olan arkadaşlar tazminatlarını aldılar. Acaba Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma mevzuatımı değişti. Bende 5 yıllık tazminatımı alabilir miyim? Hayrullah ERDEN
İş Kanunu'na göre tazminatlarda zaman aşımı 10 yıldır. 10 yılı geçtiği için kıdem tazminatı talep edemezsiniz. Ayrıca İş Kanunu'na göre kendi isteği ile haklı bir neden olmadan işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Bu nedenle kıdem tazminatı alamazsınız.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
■ 1969 doğumluyum, işe giriş tarihim 1984. Boşluklar vererek çalıştım. 3000 günüm var. Kaç yaşında emekli olurum? 5...571963 Nolu SMS
İşe giriş tarihinize göre 25 yıl, 48 yaş ve 5225 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl şartınız tamamlanmış. 48 yaşınız bu yıl tamamlanacak. Prim gün sayınızın tamamlanması için 2225 gün daha çalışmanız gerekiyor. Bu durumda prim gün sayınız tamamlanınca emekli olabilirsiniz..

ETİKETLER : ali şerbetçi mazeret izni
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Haber haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası