YMM ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin birlikte şirket kurmalarının da önü açıldı.

Yürürlükteki mevzuatımıza göre, aynı unvana sahip meslek mensupları
Bu haber 2017-08-22 08:58:03 eklenmiş ve 929 kez görüntülenmiştir.

Yürürlükteki mevzuatımıza göre, aynı unvana sahip meslek mensupları ortaklık bürosu veya mesleki şirket kurabilmekte, Yeminli Mali Müşavirler ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler birlikte şirket kuramamaktaydı. Ayrıca, irtibat bürolarının şube gibi kullanılarak kötüye kullanılması önemli bir sorun haline gelmişti.
Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz Olağanüstü Genel Kurulumuzda bu sorunları çözmek için Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin Çalışma Usul ve Esasları HakkındakiYönetmelikte değişikliğe gittik.
Genel Kurulumuzda kabul edilen bu değişiklikler, Maliye Bakanlığı’nın onayının ardından Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek.
Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesi ile birlikte irtibat bürosu kurulması mümkün olamayacak. Mevcut irtibat büroları ise Yönetmeliğin yayımlanmasından itibaren 6 ay içerisinde kapatılacak.
İşyeri açılış ve kapanışlarının odaya otuz gün içerisinde bildirilmesi mecburiyeti düzenlendi. Ortaklık bürosu veya şirket kurulması durumunda, şubeden sorumlu olacak olan ortağın, şubenin bulunduğu ilde ikamet etmesi zorunlu hale getirildi.
Yapılan Yönetmelik değişikliğiyle Yeminli Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin birlikte şirket kurmalarının da önü açıldı.
Bu şirketler 3568 sayılı Kanunun A fıkrasının a bendinde yazılı işleri yapamayacaklar. Bu şirketler, başka mesleki şirketler aracılığıyla da şirketin hizmet verdiği müşterilere yine defter tutma hizmetiveremeyecekler. YMM ve SMMM’lerce kurulan mesleki şirketler bağlı bulundukları ildeki her iki Odaya birden kayıtlarını yaptırmak zorunda olacaklar.
Yahya ARIKAN
Türmob Genel Sekreteri

ETİKETLER : smmm ymm
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Mesleki haberleri

E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası