Risk Değerlemesi.?


Bu makale 2014-05-29 08:03:23 eklenmiş ve 813 kez görüntülenmiştir.
Cem ŞENGÜL

Okurlarımızdan Risk değerlendirmesi ile ilgili sıkça soruyla karşılaşıyorum bu nedenle bu konuyu soru başlıkları altında bir toparlayalım.

1-Risk Değerlendirmesini Kanun Nasıl Tanımlıyor?

Risk değerlendirmesi: İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalardır.

(İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği madde 4 f fıkrası)

2-Kimler risk değerlendirmesi yaptırmak zorundadır?

Kamu ve özel sektörde yer alan tüm işyerleri risk değerlendirmesi yaptırmak zorundadır.

3- Risk değerlendirmesi ile ilgili yasal mevzuat varmı dır?

29 Aralık 2012 tarih 28512 sayılı resmi gazetede İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği MADDE 2 – (1) Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki işyerlerini kapsar. Bunlar İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki tüm işyerleri(kamu-özel sektör dahil) risk değerlendirmesi yaptırmak zorundadır.
(İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği madde 2)

İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
(İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği madde 5)

4-Risk Değerlendirmesi yaptırma zorunluluğu ne zaman başlayacak?

30.12.2012 tarihinden itibaren kamu ve özel sektör ayrımı olmaksızın tüm işyerleri risk değerlendirmesi yaptırmak zorundadır.

(İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği madde 18)

5-Risk Değerlendirmesi yaptırmamanın cezası nedir?

Bu durumda karşılaşacağınız cezalar yalnızca maddi cezalar değil para cezası ve hukuki cezalardır.

a-Risk değerlendirmesi olmayan bir işyerine 3000tl,aykırılığın devam ettiği her ay için 4500 tl idari para cezası verilir.

b-İşyerinizde oluşabilecek olası bir kaza veya meslek hastalığında adli soruşturmada sorulacak ilk husus risk değerlendirmenizin olup olmadığıdır.Bu soruya hayır cevabı vermeniz baştan kaybetmeniz demektir.

6331 sayılı kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasına göre risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işverene üçbin Türk Lirası, aykırılığın devam ettiği her ay için dörtbinbeşyüz Türk Lirası, dördüncü fıkrasında belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene binbeşyüz Türk Lirası,idari para cezası verilir.(6331 madde26 ç fıkrası)

İşyerindeki bina ve eklentilerde, çalışma yöntem ve şekillerinde veya iş ekipmanlarında çalışanlar için hayati tehlike oluşturan bir husus tespit edildiğinde; bu tehlike giderilinceye kadar, hayati tehlikenin niteliği ve bu tehlikeden doğabilecek riskin etkileyebileceği alan ile çalışanlar dikkate alınarak, işyerinin bir bölümünde veya tamamında iş durdurulur. Ayrıca çok tehlikeli sınıfta yer alan maden, metal ve yapı işleri ile tehlikeli kimyasallarla çalışılan işlerin yapıldığı veya büyük endüstriyel kazaların olabileceği işyerlerinde, risk değerlendirmesi yapılmamış olması durumunda iş durdurulur.(6331 madde 25)

Günün Sözü:
“Başarının sırrı , uğraşılan konuya hakim olmaktır.”
Benjamin Disraeli

Sonuç: Kamu ve özel sektörde yer alan tüm işyerleri risk değerlendirmesi yaptırmak zorundadır. Bu durum hem siz hem de çalışanlarınız açısından önemli. İhmal etmeniz durumunda Risk değerlendirmesi olmayan bir işyerine 3000TL, aykırılığın devam ettiği her ay için 4500 TL idari para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Cem ŞENGÜL
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
info@cemsengul.com
MaliBilgi.Net

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası