Zaman Aşımına Düşen Borçlar


Bu makale 2014-05-29 08:06:31 eklenmiş ve 5708 kez görüntülenmiştir.
Cem ŞENGÜL

Eksik Fark Prim borcu

97/98yılında yapmış olduğum inşaatta eksik işçilik bulmuşlar  bir ay evvel 640tl ödeme evrak geldi tabi O zamandan bu zamana kadar faizde var. Bende 14 yıl geçmiş şimdiye kadar hiç evrak gelmemiş Zaman aşımı DEF hakkımı kullanarak dilekçe verdim  bana zaman aşımına girmiş ama mahkeme kararı olmadan biz dosyayı kapatamayız diye bana yazı geldi Şimdi ben ne yapmalıyım izleyeceğim yolu detaylı olarak yazarsanız çok memnun olacam... Hayırlı günler dilerim. zeki ozn

Sayın zeki ozn;

Zamanaşımı Kavramı:

Zamanaşımı, borcu kendiliğinden ve yalnız başına sona erdiren bir neden değildir. Hak düşürücü sürelerden farklı olarak, zamanaşımı sürelerinin dolmasıyla hak ve alacak ortadan kalkmaz; eksik bir borç olarak varlığını sürdürür. Eğer borçlu zamanaşımını ileri sürerse, alacaklı artık alacağını alamaz. Başka bir deyişle, alacaklı, zamanaşımı süresi içerisinde alacağını isteme (dava açma,icra kovuşturması yapma) hakkını kullanmayıp süreyi geçirirse, borçlunun zamanaşımı savunmasıyla karşılaşması durumunda, alacağını alma hakkını kaybeder. Şu halde, zamanaşımı süresinin dolması, alacağı ortadan kaldırmamakta, ancak onun istenebilme (dava edilebilme) niteliğini zayıflatmaktadır. Borçlu zamanaşımını ileri sürünce de, alacaklı alacağını alamamaktadır.

Buna karşılık, borçlu zamanaşımı savunması yapmazsa veya bu hakkını yasal süresi içinde kullanmazsa ya da sonradan kullanmak isteyip de, davacı savunmanın genişletilmesine karşı çıkarsa, o hak ve alacak için yasada öngörülen zamanaşımı süresi dolmuş olsa bile, davalı borcunu ödemek zorunda kalacaktır.

Hemen belirtelim ki, davalı zamanaşımı savunması yapmadığı sürece, o hak ve alacak için zamanaşımı süresi dolmuş olsa bile, yargıç bunu kendiliğinden gözetemez; davayı sürdürmek ve alacağı hüküm altına almak zorundadır. Borçlar Kanunu’nun ilgili maddesine göre (818/m.140 ve 6098/m.161)“Zamanaşımı ileri sürülmezse yargıç bunu kendiliğinden gözönüne alamaz.”

Bir Yargıtay kararında denildiği gibi, zamanaşımı alacaklılık ve borçluluk ilişkisini ortadan kaldırmaz. Zamanaşımına uğrayan borç, eksik borç olarak varlığını sürdürür. Zamanaşımının alacaklıya karşı etkisini göstermesi, borçlu tarafından ileri sürülmesine bağlıdır.

Sonuç:

Zaman aşımına uğrayan vergi borcuna karşı dava yolunu izlemeniz gerekmektedir. Dava sonucunda zaman aşımında haklı iseniz mahkeme borcunuzun silinmesine karar verecek ve bu sonucu vergi dairesine bildirdiğinizde borcunuz düşecektir.

 

Cem ŞENGÜL

MaliBilgi.Net

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
1994 yılına ait çtv borcu
Remzi Erdoğan 2015-11-19 16:46:48
1994 yılında oluşan çevre temizlik vergisi için aradan 20 yıl geçmesine rağmen herhangibi ikaz tebligat yapılmadan ilgili belediye doğrudan ödeme emri göndermiştir,bu güne kadar neden beni uyarmadınız dediğimde adresinize ulaşamadık denilmiştir,kaldıki günümüzde tc.noları herkesin elindedir istense şahsın kimlik bilgilerine yarım saatte ulaşılabilir.Bu konuda yardım ederseniz sevinirim saygılar,yorumunuzu bekliyorum.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası