2013 Yılı Ticari Defterlerin Kapanış Tasdikleri


Bu makale 2014-06-10 08:53:32 eklenmiş ve 1110 kez görüntülenmiştir.
Cem ŞENGÜL

6102 SAYILI YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’NA GÖRE TİCARİ DEFTERLERİN AÇILIŞ VE KAPANIŞ TASDİKLERİ


6102 sayılı YTTK’nın 64. maddesinin üçüncü fıkrasında “Ticari defterler, açılış ve kapanışlarında noter tarafından onaylanır. Kapanış onayları, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar yapılır. Şirketlerin kuruluşunda defterlerin açılışı ticaret sicili müdürlükleri tarafından da onaylanabilir. Açılış onayının noter tarafından yapıldığı hâllerde noter, ticaret sicili tasdiknamesini aramak zorundadır. Türkiye Muhasebe Standartlarına göre elektronik ortamda veya dosyalama suretiyle tutulan defterlerin açılış ve kapanış onaylarının şekli ve esasları ile bu defterlerin nasıl tutulacağı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca bir tebliğle belirlenir.” denilmiştir.


Tasdik Zamanı

 

TTK. da hem açılış hem de kapanış tasdiki düzenlenmiştir.

 

TTK. 64/3. maddesine göre,

 

-Bütün ticari defterlerin açılış onayları, kuruluş sırasında ve kullanılmaya başlanmadan önce yaptırılır.

-Bu defterlerin izleyen faaliyet dönemlerindeki açılış onayları, defterlerin kullanılacağı faaliyet döneminin ilk ayından önceki ayın sonuna yaptırılır.

-Pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla izleyen faaliyet dönemlerinde de açılış onayı yaptırılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir.

-Yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defterinin kapanış onayı, izleyen faaliyet döneminin üçüncü ayının sonuna kadar  (faaliyet dönemi takvim yılı olanlar için Mart ayı sonu) yaptırılır.DEFTERLERİN TASDİK ETTİRİLMEMESİNİN MUHTEMEL SONUÇLARI

 

V.U.K. Açısından

 

V.U.K.na göre, tasdik zorunluluğu olan yasal defterlerden herhangi birisinin;

- Tasdik işleminin, süresinin sonundan başlayarak bir ay içinde yaptırılmamış olması V.U.K’nun 352/II-6. maddesi çerçevesinde ikinci derece usulsüzlük cezasını,

- Tasdik işleminin yaptırılmamış olması (yasal sürenin sonundan başlayarak bir ay geçtikten sonra tasdik ettirilen defterler de tasdik ettirilmemiş sayılmaktadır) V.U.K.’nun 352/I-8. maddesi ne göre, birinci derece usulsüzlük cezasını, bu fiil aynı zamanda re’sen takdir nedeni de sayıldığından cezanın iki kat kesilmesini gerektirmektedir.

 

K.D.V.K. Açısından

 

Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 34. maddesine göre, yüklenilen katma değer vergisinin indirimi için mal ve hizmet alımına ait belgelerin yasal defterlere kaydedilmesi gerekmektedir.

 

Bazı yargı kararlarına ve özelgelere göre, tasdik ettirilmemiş defterlere yapılan kayıtlar hiç yapılmamış sayılır. Bu nedenle, tasdiksiz defterlere kaydedilen belgelerde yer alan katma değer vergisinin hesaplanan katma değer vergisinden indirilmesi mümkün değildir.

 

TTK. Açısından


TTK. 562. maddesine göre, ticari defterlerin açılış ve kapanış onaylarını yaptırmayanlar dörtbin Türk Lirası idari para cezasıyla cezalandırılır. 

 

SONUÇ


Gerek V.U.K ve gerekse TTK: açısından herhangi bir cezai yaptırımla ve KDV indirimlerimizin reddedilip cezalı tarhiyatla karşılaşmamak için defterlerin açılış ve kapanış tasdiklerinin yasal süreleri içinde yapılması önem arz etmektedir. Bu nedenle 2013 yılında tutulan Yevmiye Defterinin Kapanış tasdiki 2014 yılının HAZİRAN AYI SONUNA KADAR yaptırılmalıdır.  Ancak 2013 yılında tutulan KARAR defterinin YENİ ADI: Genel Kurul Müzakere ve Karar Defteri olarak değiştirilmiştir.  Eski Karar defterlerini kullanan mükellefler için 2014 yılında bu defterlerin KAPANIŞ TASDİKİ yapılmamalıdır.

MaliBilgi.Net


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası