Tüketici Unutma !


Bu makale 2014-11-28 05:17:35 eklenmiş ve 589 kez görüntülenmiştir.
Alen Danigyan

Bilinçli Tüketici, piyasa şartlarında kaliteli mal ve hizmeti kendisi önceden belirlemeli, kalitesinin nasıl olması gerektiğini yeterince araştırmasını yapmalı, mal ve hizmetin ayıplı veya hatalı olması  durumunda, malı aldığı firma ile iletişime geçmelidir.

HEDEF amacınız, karşılıklı saygı çerçevesinde uzlaşmak olsun.

Tüketici,iktisap ettiği malı kendi imkanları ile tamir ettirmemeli, bizzat ürünün yetkili servisine faturası ile  başvurmalıdır. Şayet  ürünün  bozulmasında tüketicinin de sorumluluğu var ise tüketici  ısrar etmemeli, (tüketici, kullanma kılavuzunu iyi okumalı, okumadan deneme yanılma yoluyla ürünü kullanmamalı) karşılıklı iyi niyetli görüşmelerle bir noktada uzlaşmaya  çalışılmalıdır. Tabi, iyi bir tüketicinin de  borcuna sadık olması ve almış olduğu ürünün kullanma kılavuzunda yazılı biçimde ürünü kullanmalı,  tüketici ödemelerini düzenli bir şekilde yapması zorunludur.

Satın aldığınız  bir ürün  veya hizmetin ayıplı  olduğunu  anlarsanız,şayet ayıp  gözle görülüyor ise malın teslim alındığı ve hizmetin ifa edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde,şayet  kullanım sırasında sonradan ortaya çıkan bir ayıp varsa bu ayıplarda  2 yıllık sürede ayıbın ortaya çıktığı tarihten itibaren 30 gün içinde öncelikle o mal veya hizmeti satın aldığınız satıcı ve sağlayıcılığını yapan firma ile görüşmeniz gerekir.

Uyuşmazlığın Konuları

Mal veya hizmette, satıcı ile imzalamış olduğunuz sözleşmede yer alan haksız şartlar,taksitle satın aldığınız mal için erken ödeme de bulunmanız halinde yapılması gereken erken ödeme indiriminin yapılmaması durumu veya yanlış yapılması, aldığınız devre tatil sözleşmesinin sözleşmeye uygun olarak verilmemesi veya sözleşme gereği ödemeniz gereken üyelik ücretinin çok yüksek olması,aldığınız paket tur sözleşmesinin taraflar arası sözleşmeye uygun olarak düzenlenmemesi,kampanyalı olarak satın aldığınız mal için zamanında ve gereği gibi teslim edilmemesi, almaktan vazgeçmiş olmanız halinde bedelin iade edilmemesi, banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzaladığınız kredi sözleşmesini erken bitirmeniz durumunda gerekli olan faiz indiriminin yapılamaması veya yanlış yapılması, banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğunuz sözleşme esnasında sizden çeşitli isimler altında sözleşmede yer almadığı halde masraf vb. alınması, imzalamış olduğunuz abonelik sözleşmesi, kapıdan aldığınız mal  7 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen aldığı para veya kıymetli evrakın iadesi veya iptali, ödediğiniz bedeli dikkate alarak ikamet ettiğiniz yerdeki veya malı satın aldığınız yerdeki ilçe kaymakamlık bünyesinde yer alan tüketici sorunları Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesi'ne başvurmanız gerekecektir. şayet bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Mahkemesi sıfatıyla başvurabilirsiniz.

Unutmayın, hedef amaç, karşılıklı uzlaşmak olsun. İster satıcı ister tüketici olalım, karşılıklı birbirinizi dinleyin. Herkese kaliteli, sorunsuz alışverişler dileğimle…

Saygılarımla,

Alen Danigyan

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası