Ekonominin ikinci yarısı için tahminler


Bu makale 2016-05-11 18:56:23 eklenmiş ve 1129 kez görüntülenmiştir.
Yağmur Yıldız


    2016 yılının ilk yarısında ekonomik anlamda fazla bir sıkıntı yaşanmadı. Tüm terör olaylarına, ihracattaki gerilemeleri de ekleyince ekonomideki istikrar açıkcası şaşırttı. Peki bu gidişat ne kadar sürecek? Bu sorunun cevabı öyle kolay değil aslında. Gelin beraber adım adım 2. yarıda olabilecek durumları tartışalım. 

    ilk olarak en büyük etken olan FED'e değinelim. Malumunuz FED'in faiz arttırımı yılın ikinci yarısında bekleniyor. Faizleri arttırsın ya da arttırmaya yönelik bir açıklama yapılsın etkileri ülkemiz için çok büyük olacaktır. Şöyleki, öncelikli olarak yabancı yatırımcı ülkeden kaçacaktır. Bu durumda  kurları yükseltecek ve buna bağlı olarak TL değer kaybedecek. Dışa bağımlılığı yüksek olan bizim gibi ülkelerde malesef etkilenme de yüksek oluyor. TL'nin değer kaybetmesi ile beraber enflasyon yükselecek, kişi başına düşen gelir azalacak vs vs.. 

    Gelelim ikinci etkene.. Sizlerin de tahmin ettiği gibi PETROL FİYATLARI.. Yılın ilk yarısında fiyatlarda düşüş vardı. Dolayısıyla petrol ithalatında yüzler güldü. Ve tabiki cari açık geriliyorDU. "DU" diyorum çünkü artışa geçti. Haliyle olumlu etki terse dönecek.   

     Başka önemli etken ne yazabiliriz diye düşünürken aklıma ENFLASYON geldi. Tüketici fiyat endeksinin değişim grafiğini aşağıda gösterip yorumu size bırakıyorum. Sizce düşmeye devam eder mi? (ufak bir upucu vereyim asgari ücretteki artışın yavaş yavaş etkisini göstereceği söyleniyor)


Merak edenler için tüm  göstergeler

    (Bu yazı tamamen kendi yorum ve düşüncelerimi içerir) 

Kaynak: www.MaliBilgi.net 
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)
 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
E-Mail Bülten Kaydı

Köşe Yazarları TÜMÜ +

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Sosyal Medya


Döviz Kurları

Arşiv Arama

- -
MALİ BİLGİ | Mali Haber Merkezi
© Copyright 2018 Mali Haber Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Hesaplamalar
Gib-Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama
Netten Brüte Ücret
Kıdem İhbar Tazminatı
SGK
e-bildirge
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
Ne Zaman Emekli Olabilirim
Sorgulamalar
Adres Kayıt Sistemi
Resmi Gazete
Merkez Bankası Kurları
SMM Odaları
İstanbul SMMM Odası
Ankara SMMM Odası
İzmir SMMM Odası
YMM Odaları
İstanbul YMM Odası
Ankara YMM Odası
İzmir YMM Odası